Strona warcabowa MDK 1 i ZS 26 Bydgoszcz

WARCABOWE MISTRZOSTWA BYDGOSZCZY
SZKÓŁ PODSTAWOWYCH - 30 IV 2013 MDK 1

Piotr Szybowicz

Młodzi miłośnicy warcabów mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności podczas drużynowych i indywidualnych mistrzostw Bydgoszczy szkół podstawowych. Organizacji zawodów podjął się MDK 1 i Miejski Szkolny Związek Sportowy. Zawody prowadziła Anna Sternalska - Lepak, a obowiązki sędziego sprawował Piotr Szybowicz. Grano przy wykorzystaniu systemu szwajcarskiego, na dystansie 7 rund z czasem 15 minut na zawodnika. Startowało 49 warcabistów (34 chłopców i 15 dziewczynek) z 10 bydgoskich szkół. Sprzęt do gry wypożyczył UKS Akademia Szachowa w ZS 26 i LZS Szubin.
W turnieju prowadzono klasyfikację drużynową dziewcząt i chłopców. Do wyniku drużyny zaliczano 3 najlepsze zdobycze punktowe zawodników z danej szkóły. Drużynowym mistrzem Bydgoszczy w kategorii chłopców została SP 38, uzyskując wyraźną przewagę nad pozostałymi ekipami. II miejsce zdobyła SP 60, a III miejsce SP 41. Drużynowe mistrzostwo Bydgoszczy w kategorii dziewcząt wywalczyła SP 60 przed SP 37 i SP 47.
Indywidualnym mistrzem Bydgoszczy do lat 13 (klasy IV-VI) został Maciej Błociński (SP 38), który wygrał wszystkie 7 partii. Srebrny medal zdobył Mateusz Ziółkowski (SP 38), a brązowy Tomasz Straszewski (SP 41). W grupie do lat 10 (klasy I-III) zwyciężył Mateusz Marciniak (SP 60), przed Patrykiem Ziółkowskim (SP 38) i Bartłomiejem Rydyńskim (SP 60).
Mistrzostwa Bydgoszczy dziewcząt do lat 13 (klasy IV-VI) wygrała z kompletem punktów Julia Humin (SP 60) przed Magdaleną Krajewską (SP 37) i Weroniką Sobucką (SP 37). W grupie do lat 10 (klasy I-III) tryumfowała Wiktoria Mordak (SP 60), przed Agatą Sawicką (SP 47) i Klaudią Dorszewską (SP 47).
Do zdobycia było 18 medali (6 drużynowo i 12 indywidualnie). Klasyfikację medalową wygrała SP 60, która zdobyła 4 złote medale i po jednym srebrnym i brązowym. Na drugim miejscu znalazła się SP 38, a na trzecim SP 37.
Jako ciekawostkę podam, iż MDK 1 jest zdominowany przez szachistów (około 300 uczestników zajęć w grupach klubowych i klasach szachowych), tak więc cieszy zainteresowanie nową dyscypliną sportową. Dyrektorem placówki jest znany szachista bydgoski Piotr Skowroński, który otworzył omawianą imprezę. Zmaganiom warcabistów przyglądał się były prezes KPZSzach Ulrich Jahr, a sędziował obecny sekretarz KPZSzach. Jak na razie czołowymi warcabistami Bydgoszczy są szachiści (trzeba ten stan zmienić). Dla przykładu mistrz Bydgoszczy Maciej Błociński ma I kategorię szachową, wicemistrz Mateusz Ziółkowski II kategorię szachową, a brązowy medalista
Tomasz Straszewski czwartą. Mistrzyni Bydgoszczy Julia Humin podiada kategorię szachową II+. Myślę, że już w przyszłym roku nastąpi wyraźna przewaga młodych warcabistów czystej krwi nad szachistami uprawiającymi warcaby. W grupie do lat 10 nie zauważyłem szachistów w gronie medalistów.