Organizacja turniejów

W 2008 roku w Szubinie odbyło się 12 turniejów szachowych: Mistrzostwa Powiatu Nakielskiego, Półfinał Mistrzostw Powiatu Nakielskiego, II Szubiński Turniej Klasyfikacyjny, IX Turniej Szachowy "Zima", X Turniej Szachowy "Wiosna", XI Turniej Szachowy "Lato", XII Turniej Szachowy "Jesień", Mistrzostwa Szubina, Mistrzostwa Szubina w Szachach Błyskawicznych, Mistrzostwa Szkół Gminy Szubin, Drużynowe Mistrzostwa Szkół Gminy Szubin, Mistrzostwa ZS Szubin.

Osiągnięcia

Drużyna LZS Szubin zajęła II miejsce w Drużynowych Mistrzostwach KPZSzach - A klasie (Paweł Kadukowski, Piotr Lech, Dariusz Wargulec, Jerzy Białas, Danuta Karwowska, Grzegorz Nikodem). Mistrzem powiatu nakielskiego został Piotr Szybowicz przed Piotrem Lechem i Jerzym Białasem. Mistrzostwa Szubina wygrał Piotr Lech przed Jerzym Białasem i Krzysztofem Gulbickim. Mistrzem Szubina w Szachach Błyskawicznych okazał się Dariusz Wargulec, który wyprzedził Piotra Szybowicza i Jerzego Białasa. Piotr Lech zwyciężył w turnieju z okazji Święta Niepodległości w Kcyni. W półfinale mistrzostw powiatu nakielskiego II miejsce zajęła Danuta Karwowska, a III miejsce Filip Nikodem. W II szubińskim turnieju klasyfikacyjnym II miejsce zajął Dariusz Wargulec, III miejsce Piotr Lech. W grupie B III miejsce zdobyła Danuta Karwowska. Rozegrano tradycyjne turnieje w ramach cyklu "Cztery Pory Roku". Zima - I miejsce Adam Zieliński, II miejsce Michał Kuźba, III miejsce Maksymilian Siuda, Wiosna - II miejsce Gromosław Kroczka, III miejsce Tomasz Stolecki, Lato - II miejsce Gromosław Kroczka, III miejsce Marcin Domiński, Jesień - I miejsce Adam Zieliński, II miejsce Michał Zieliński. W III mistrzostwach szkół gminy Szubin zwyciężyło Gimnazjum 2 Szubin. Indywidualnie wygrał Patryk Chrzanowski. II miejsce zajął Michał Kuźba, a III miejsce Marcin Domiński. W II Mistrzostwach ZS Szubin wygrał Maksymilian Siuda, który wyprzedził Gromosława Kroczkę i Marcina Domińskiego.

Piotr Szybowicz

Piotr Szybowicz (AZS UKW Bydgoszcz) startował w Akademickich Mistrzostwach Polski we Wrocławiu. Szubinianin wystąpił w turnieju indywidualnym i drużynowym. W rozgrywkach III ligi wystąpił w zespole AZS UKW Bydgoszcz z wynikiem 5/11. W mistrzostwach województwa w Żninie zajął VIII miejsce. Miejsca na podium: Mistrzostwa Powiatu Nakielskiego - I miejsce, Mistrzostwa Szubina w Szachach Błyskawicznych - II miejsce, Piotr Szybowicz był najaktywniejszym zawodnikiem szubińskim, gdyż startował w 25 wydarzeniach szachowych (11 meczów ligowych, 14 turniejów). Na podium stawał 2 razy. 20 stycznia odbyło się w Toruniu Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborzcze Delegatów KPZSzach, na którym szubinianin nie wyraził chęci startu do Zarządu III kadencji.



1. 2007/2008 - DMR KPZSzach - A Klasa




Sezon Liga Klub Zawodnicy Punkty Partie Punkty Miejsce
2007/2008 A Klasa LZS Szubin Paweł Kadukowski 6 10 17 2
Piotr Lech 7 10
Dariusz Wargulec 6 8
Jerzy Białas 8,5 10
Danuta Karwowska 6 10
Grzegorz Nikodem 1 2




2. 2007/2008 - DMR KPZSzach - III Liga



W szachowej III lidze startował Piotr Szybowicz reprezentujący AZS UKW Bydgoszcz. Szubinianin uzyskał wynik (5/11) z rezultatem rankingowym 2005. Na uwagę zasługuje fakt, iż Piotr Szybowicz z powodu ciągłej nieobecności kogoś z drużyny cały czas grał na różnych szachownicach, będąc formalnie wystawiony na III. W ten sposób grał aż 9 partii białym kolorem bierek.


Piotr Szybowicz
R Przeciwnik Klub S R T Miejsce Data K P
1 Mariusz Stoppel MDK 1 Bydgoszcz II 2120 I+ Bydgoszcz 4 XI 2007 B =
2 Piotr Konieczyński Baszta II Żnin I 1948 II Bydgoszcz 18 XI 2007 B =
3 Sławomir Kraiński Rotmistrz II Grudziądz II 2103 K Grudziądz 2 XII 2007 B 0
4 Jan Myzyk Ósemka Chojnice II 2117 K Bydgoszcz 15 XII 2007 C 0
5 Tomasz Rak Łucznik Żołędowo III 2080 I+ Żołędowo 13 I 2008 C =
6 Konrad Kotula EMDEK Bydgoszcz III 1747 II+ Bydgoszcz 27 I 2008 B 1
7 Karol Jaroch MLKS Solec Kujawski II 2123 I++ Solec Kujawski 10 II 2008 B =
8 Paweł Grochowalski Torfarm 64 Toruń III 2120 I++ Bydgoszcz 24 II 2008 B =
9 Andrzej Grabowski AZS UMK Toruń II 2289 K Toruń 9 III 2008 B 0
10 Jarosław Bassa Pozkal Inowrocław II 2000 I Inowrocław 30 III 2008 B =
11 Kirsz Krzysztof OPP Toruń III 1742 II Bydgoszcz 6 IV 2008 B 1




3. 6 stycznia 2008 - Drużynowe Mistrzostwa Województwa
w Szachach Błyskawicznych - MDK 1 Bydgoszcz



Ulrich Jahr - Organizatorem tegorocznych Błyskawicznych Mistrzostw KPZSzach był Młodzieżowy Dom Kultury Nr 1 w Bydgoszczy, a rozgrywki odbywały się w sali klubowej MDK. Kierownictwo MDK Nr 1 stanęło na wysokości zadania i dobrze się przygotowało do zawodów. Sala została ustawiona na 80 zawodników. Oprócz regulaminowych nagród pieniężnych (z wpisowego) przygotowano szereg nagród i upominków rzeczowych, które wręczono szachistom z miejsc nie nagrodzonych. Udostępniono również rzutnik, który umożliwił bieżące śledzenie wpisywanych rezultatów. Dla zwycięzców czekały puchary KPZSzach i medale. Kierownikiem zawodów był dyrektor MDK Nr 1 Piotr SKOWROŃSKI, sędzią głównym - Ulrich JAHR, asystował prezes KPZSzach Andrzej MICHALSKI, który jednocześnie był skarbnikiem i rozliczał finansowo mistrzostwa. W godzinach przedpołudniowych rozegrano turnieje drużynowe, w których wystartowało 15 4-osobowych drużyn męskich i pięć par kobiecych. Mężczyźni grali systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund, kobiety systemem scheveningen 8 partii. Poniżej rezultaty tych zawodów. O zwycięstwie, w pierwszej kolejności, decydowały punkty meczowe. W drużynie AZS UKW Bydgoszcz wystąpił Piotr Szybowicz (II szachownica), który uzyskał wynik (3/8). Zespół AZS UKW Bydgoszcz zajął XIII miejsce.   


Piotr Szybowicz
Runda Przeciwnik Klub Ranking Wynik
1 Sławomir Kraiński Rotmistrz Grudziądz 2103 0
2 Janusz Kudełka MDK 1 I Bydgoszcz 2081 =
3 Konrad Kotula EMDEK II Bydgoszcz 1739 1
4 Pauza - - 1
5 Damian Majdan Baszta II Żnin 1839 1
6 Bartłomiej Mazalon EMDEK I Bydgoszcz 1934 0
7 Kamil Rzózka Centrum Bydgoszcz 2172 =
8 Waldemar Jagodziński Baszta Żnin 2171 0
9 Adam Karbowiak Rotmistrz II Grudziądz 2193 0



4-5. 28-29 stycznia 2008 - III Mistrzostwa Szkół Gminy Szubin
ZS Szubin




Hanna Lech - Codrow - W dniach 28 – 29 stycznia 2008 r. w Zespole Szkół w Szubinie przy ul. Tysiąclecia 1 odbyły się III Szachowe Mistrzostwa Szkół Gminy Szubin. Organizatorami imprezy byli: Zespół Szkół w Szubinie, Miejski Zespół Oświaty Sportu i Rekreacji w Szubinie, UKS „Szachowa Dwójka” Szubin oraz Sekcja Szachowa LZS Szubin. Na zaproszenie organizatorów udział w zawodach wzięły: Gimnazjum nr 2 w Szubinie, Szkoła Podstawowa nr 1 w Szubinie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Szubinie, Szkoła Podstawowa w Rynarzewie. W turnieju drużynowym zespoły występowały w 3 osobowych składach + zawodnik rezerwowy. W turnieju indywidualnym każda ze szkół mogła zgłosić dowolną liczbę zawodników. Celem zawodów było wyłonienie drużynowych i indywidualnych mistrzów szkół Gminy Szubin (w różnych kategoriach wiekowych), popularyzacja szachów wśród młodzieży oraz zagospodarowanie czasu wolnego w okresie ferii zimowych. Uroczystego otwarcia Mistrzostw dokonała p. dyrektor Zespołu Szkół w Szubinie – mgr Gabriela Rojek. Turniej drużynowy został rozegrany 28 stycznia (poniedziałek) systemem „każdy z każdym” (mecze jednorundowe). Zmagania młodych szachistów trwały ponad 3 godziny. Rywalizacja przebiegała w zaciętej ale sportowej i koleżeńskiej atmosferze. W czasie trwania turnieju zawodnicy mogli pokrzepić się i uzupełnić brakujące kalorie korzystając ze słodkiego bufetu i napojów przygotowanych jak zwykle przez p. Hannę Lech-Codrow i Mariolę Polańską. Po zakończeniu rywalizacji sportowej nastąpiło ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród przez p. dyrektor Zespołu Szkół mgr Gabrielę Rojek. Nagrodę główną – okazały Puchar za zajęcie I miejsca w klasyfikacji generalnej otrzymała drużyna  Gimnazjum nr 2 w Szubinie. Dyplom za zajęcie I miejsca w klasyfikacji szkół gimnazjalnych otrzymało Gimnazjum nr 2 w Szubinie, za I miejsce w klasyfikacji szkół podstawowych (klasy IV-VI) otrzymała Szkoła Podstawowa nr 1 w Szubinie a za I miejsce w klasyfikacji szkół podstawowych (klasy I-III) również Szkoła Podstawowa nr 1 w Szubinie. Nagrody indywidualne dla najlepszych zawodników i najlepsze wyniki na poszczególnych szachownicach otrzymali: I szachownica – Marcin Domiński i Gromosław Kroczka II szachownica – Patryk Chrzanowski i Jędrzej Rynkowski III szachownica – Michał Zieliński i Jakub Orlikowski. Turniej sędziowali: J. Białas i P. Lech.




Miejsce Szkoła Zawodnicy Punkty Suma
1 Gimnazjum 2 Szubin Marcin Domiński 3,5 10,5
Patryk Chrzanowski 4
Jakub Orlikowski 3
2 SP 1 Szubin (Klasy IV-VI) Adam Zieliński 2 8
Tomasz Łukomski 2
Michał Zieliński 3
Mateusz Tokarczyk 1
3 SP 1 Szubin (Klasy I-III) Fryderyk Nikodem 1 5
Jędrzej Rynkowski 3
Mateusz Miłkowski 1
4 SP 2 Szubin (Klasy I-III) Tomasz Stolecki 1 4
Szymon Stypczyński 1
Sandra Przybyszewska 2
Patrycja Rosińska 0
5 SP 2 Szubin (Klasy IV-VI) Gromosław Kroczka 2,5 2,5
Kamil Stróżyński 0
Radosław Weichbrodt 0



Turniej indywidualny rozegrano 29 stycznia (wtorek) systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund. Zmagania trwały ponad 4 godziny. Zwrócić należy uwagę na występ trzech dziewczynek. Choć czasem górę brały emocje, to zawody przebiegały w przyjacielskiej i sportowej atmosferze. Jak zwykle panie M. Polańska i H. Lech-Codrow zapewniły słodki bufet dla uczestników zmagań na szachownicach. Turniej sędziowali: J. Białas oraz P. Lech. Po zakończeniu części sportowej odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom. Uroczystość tę uświetnili swoją obecnością Zastępca Burmistrza Szubina p. Mariusz Piotrkowski oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Szubinie p. Gabriela Rojek, którzy wręczali nagrody. Puchar i dyplom dla mistrzyni szkół gminy Szubin otrzymała Nicola Nikodem. Wszyscy pozostali uczestnicy mistrzostw otrzymali nagrody rzeczowe. O słodki bufet i napoje zadbały panie Hanna Lech-Codrow i Mariola Polańska. Uroczystego zamknięcia zawodów dokonała p. dyrektor Zespołu Szkół w Szubinie - mgr Gabriela Rojek dziękując wszystkim organizatorom za pracę włożoną w przygotowanie i przeprowadzenie trzeciej już edycji Mistrzostw Szkół Gminy Szubin a dzieciom za udział w zawodach, wyrażając radość z zainteresowania „królewską grą” oraz mając nadzieję, że umiejętności szachowe będą dalej rozwijane m.in. na kółku szachowym prowadzonym w Szkole Podstawowej nr 2 oraz zapraszając wszystkich chętnych za rok na kolejne mistrzostwa. Oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach: Szkoły gimnazjalne: 1. Patryk Chrzanowski – puchar + dyplom + nagroda rzeczowa 2. Marcin Domiński – dyplom + nagroda rzeczowa 3. Maksymilian Siuda – dyplom + nagroda rzeczowa. Szkoły podstawowe (klasy IV-VI): 1. Michał Kuźba – puchar + dyplom + nagroda rzeczowa 2.Gromosław Kroczka – dyplom + nagroda rzeczowa 3. Adam Zieliński – dyplom + nagroda rzeczowa. Szkoły podstawowe (klasy I-III) 1. Fryderyk Nikodem – puchar + dyplom + nagroda rzeczowa 2. Tomasz Stolecki – dyplom + nagroda rzeczowa 3. Damian Janowski – dyplom + nagroda rzeczowa.



Miejsce Imię i Nazwisko Szkoła Punkty
1 Patryk Chrzanowski Gimnazjum 2 Szubin 6,5
2 Michał Kuźba SP Rynarzewo 5,5
3 Marcin Domiński Gimnazjum 2 Szubin 5
4 Fryderyk Nikodem SP 1 Szubin 4,5
5 Gromosław Kroczka SP 2 Szubin 4,5
6 Maksymilian Siuda Gimnazjum 2 Szubin 4
7 Tomasz Stolecki SP 2 Szubin 4
8 Adam Zieliński SP 1 Szubin 4
9 Michał Zieliński SP 1 Szubin 4
10 Tomasz Łukomski SP 1 Szubin 3
11 Jakub Orlikowski Gimnazjum 2 Szubin 3
12 Nicola Nikodem SP 1 Szubin 3
13 Mateusz Tokarczyk SP 1 Szubin 3
14 Damian Janowski SP Rynarzewo 2,5
15 Kinga Łukowska SP Rynarzewo 2
16 Sandra Przybyszewska SP 2 Szubin 2
17 Kamil Stróżyński SP 2 Szubin 1,5
18 Mateusz Miłkowski SP 1 Szubin 1







6. 23 lutego 2008 - IX Turniej Szachowy Zima
(cwiercfinał mistrzostw powiatu nakielskiego)- SDK Szubin




Hanna Lech - Codrow - W dniu 23 lutego 2008 r. w Szubińskim Domu Kultury przy ul. Kcyńskiej 13 odbył się turniej szachowy z cyklu 4 pory roku; ZIMA – Szubin 2008. Organizatorami imprezy byli: UKS „Szachowa Dwójka” Szubin przy współpracy z Szubińskim Domem Kultury oraz Sekcją Szachową LZS Szubin. Turniej był jednocześnie eliminacją do Szachowych Mistrzostw Powiatu Nakielskiego. Prawo gry mieli wszyscy mieszkańcy powiatu nakielskiego, którzy posiadali co najwyżej V kategorię szachową. Celem zawodów było wyłonienie osób które uzyskają awans do półfinału Mistrzostw Powiatu oraz popularyzacja gry szachowej wśród dzieci i młodzieży a także zdobycie doświadczenia w grze turniejowej przez młodych adeptów „królewskiej gry”. Tempo gry – 30 min. na partię dla zawodnika umożliwiło wypełnienie norm na V i IV kategorię szachową. Grano 7 rund systemem szwajcarskim. Jak zawsze rozgrywki przebiegały w zaciętej atmosferze. Czołowi zawodnicy pogubili punkty w partiach miedzy sobą, tak że nikomu nie udało się wypełnić normy na IV kat. szachową. Normy na kategorię V wykonali: Adam Zieliński, Maksymilian Siuda, Tomasz Łukomski, Gromosław Kroczka i Tomasz Stolecki. Rywalizacja trwała ponad 5 godz. Zdecydowana większość partii kończyła się przed upływem wyznaczonego limitu czasu. Do kolejnej fazy rozgrywek o Szachowe Mistrzostwo Powiatu Nakielskiego awansowała czołowa dwunastka zawodników. Turniej sędziował: Piotr Szybowicz w asyście Jerzego Białasa oraz Piotra Lecha. Po zakończeniu części sportowej odbyło się ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród. Zwycięzca turnieju – Adam Zieliński otrzymał puchar. Pierwsza dziesiątka turnieju otrzymała dyplomy i nagrody rzeczowe, pozostali nagrody rzeczowe. Zamknięcia zawodów dokonał p. Piotr Lech – Prezes UKS „Szachowa Dwójka” Szubin. Kolejną imprezą szachową organizowaną przez UKS „Szachowa Dwójka” Szubin będzie turniej półfinałowy Szachowych Mistrzostw Powiatu Nakielskiego, który odbędzie się w jeden z weekendów kwietnia 2008 r. Już niedługo na stronie internetowej ukaże się szczegółowy komunikat wraz z regulaminem. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w tych zawodach. Również w kwietniu rozegrany zostanie kolejny turniej z cyklu 4 pory roku – WIOSNA – Szubin 2008.



Miejsce Imię i Nazwisko Ranking Punkty
1 Adam Zieliński 1000 6
2 Michał Kuźba 1200 5,5
3 Maksymilian Siuda 1000 4,5
4 Tomasz Łukomski 1000 4,5
5 Gromosław Kroczka 1000 4,5
6 Tomasz Stolecki 1000 4
7 Oskar Piechowiak 1000 4
8 Damian Janowski 1000 3
9 Jan Lesiuk 1000 3
10 Michał Zieliński 1000 3
11 Kamil Stróżyński 1000 3
12 Marcin Kłos 1000 3
13 Patrycja Rosińska 1000 1







7. 29 lutego 2008 - I Fordoński Maraton Szachowy - Fordon


Paweł Jaroch - I Fordoński Maraton Szachowy odbył się na przełomie lutego i marca. Na starcie stanęło łacznie 29 zawodników (w tym jedna Pani) z Rzeszowa, Legnicy, Krosna, Tarnowskich Gór, Bogatyni, Zieleniewa, Rojewa, Solca Kujawskiego, Nakła, Żnina, Żołędowa, Brodnicy, Inowrocławia i Bydgoszczy. Fundacja Wiatrak zapewniła bezpłatnie salkę, a PKS Wiatrak sprzęt dla wszystkich grających zawodników. Moja skromna osoba zapewniła całą resztę  - słodycze, poczęstunek, ciepłe napoje itp. Turniej przebiegał w bardzo ciekawej formule (tzw. „świeckiej”) „ligowej”. Każdy z zawodników rozegrał 39 partii (4 w eliminacjach i 35 w czasie 7 kół). Tempo gry było po 5 minut na zawodnika. W zależnosci w której lidze się grało, zawodnik dostawał bonusowe punkty (I liga – 7, II liga – 5, III liga – 3 IV liga – 1, V liga - 0). Zawody sprawnie prowadził (od 20.00 do ok. 5.00) sędzia - Pan Leszek Bultrowicz. Maraton przebiegał w miłej i spokojnej atmosferze. Turniej przebiegał pod dyktando trójki zawodników spoza KPZSzach, którzy zdystansowali pozostałych zawodników. Ostatecznie wygrał Krystian Kuźmicz (Zelmer Rzeszów) przed najlepszym juniorem – Adrianem Panockim (Solny Zieleniewo) i Filipem Bargłowskim (Miedz Legnica). Jedyną kobieta w tym gronie była Irena Młodzinska (EL-TUR Bogatynia). Kolejne miejsca wsród juniorów zajęli: Kamil Marchlewicz, Przemek Bokiej, Damian Marchlewicz i Maciej Szulgacz. Piotr Szybowicz zajął XX miejsce (26).



Piotr Szybowicz
Eliminacje IV Liga
Runda Przeciwnik Wynik Runda Przeciwnik Wynik
1 Tomasz Janik = 5 Damian Majdan 1
2 Maciej Szulgacz = 6 Damian Marchlewicz 1
3 Przemysław Grzenkowicz 0 7 Jarosław Wiśniewski =
4 Krystian Kuźmicz 0 8 Irena Młodzińska 0
      9 Tomasz Radziejewski 1


Piotr Szybowicz
III Liga III Liga
Runda Przeciwnik Wynik Runda Przeciwnik Wynik
10 Przemysław Grzenkowicz = 15 Andrzej Karpiński =
11 Paweł Jaroch 0 16 Dariusz Łunkiewicz 0
12 Przemysław Szmidt = 17 Adam Wiśniewski 1
13 Andrzej Karpiński 0 18 Tomasz Radziejewski 0
14 Damian Majdan 1 19 Przemysław Bokiej 1


Piotr Szybowicz
IV Liga V Liga
Runda Przeciwnik Wynik Runda Przeciwnik Wynik
20 Irena Młodzińska 0 25 Damian Majdan 0
21 Przemysław Wiśniewski 0 26 Maciej Szulgacz 1
22 Przemysław Bokiej 0 27 Michał Lisiak 1
23 Damian Majdan 1 28 Hubert Wojtynkiewicz 0
24 Damian Marchlewicz 0      


Piotr Szybowicz
V Liga V Liga
Runda Przeciwnik Wynik Runda Przeciwnik Wynik
29 Przemysław Wiśniewski 0 33 Maciej Szulgacz 1
30 Krystian Janik = 34 Michał Lisiak 1
31 Hubert Wojtynkiewicz = 35 Hubert Wojtynkiewicz 1
32 Michał Lisiak 1 36 Damian Majdan 1



8. 2 marca 2008 - Mistrzostwa KPZSzach w Szachach Szybkich
Żnin


Paweł Jaroch - W niedzielę w Żninie 2 marca 2008 roku odbyły się Mistrzostwa KPZSzach w szachach szybkich. Na zlecenie KPZSzach imprezę zorganizował klub Baszty Żnin pod kierownictwem Jerzego Śniadeckiego. Zawody był bardzo dobrze zorganizowane i sprawnie przeprowadzone. Zawody sędziował jako główny Andrzej Michalski, a asystowała mu Maria Michalska (która zrezygnowała z gry pod nieobecność Andrzeja Karpińskiego). Organizator ufundował dyplomy i szereg nagród dodatkowych dla najlepszych w swoich kategoriach. Żnin dostał również do zorganizowania mistrzostwa w „klasykach” (pierwszy tydzień po zakończeniu roku szkolnego) i można wierzyć, że zawody będą nie gorzej zorganizowane. Przejdźmy do wyników sportowych. W turnieju „seniorów” zdecydowane zwycięstwo odniósł Karol Jaroch z MLKS Solec Kujawski, który zgubił tylko połówkę. Na 2 i 3 miejscu uplasowali się kolejno Marek Olszewski (Chemik Bydgoszcz) i Paweł Jaroch (Centrum Bydgoszcz). Cała trójka legitymowała się bardzo dobrym zdrowiem ☺ gdyż była po dwudniowym „maratonie” (noc szachowa z piątku na sobotę, w sobotę Chełmża). Dobrze zagrał weteran KP szachów, Pan Waldemar Jagodziński, który ostatecznie uplasował się na 5 miejscu i wyprzedził między innymi słabiej spisujących się 2 mistrzów międzynarodowych i graczy grudziądzkich (nie mówiąc o takich nazwiskach jak Siwiec, Kraiński, Robak, Mazalon). Najlepszymi juniorami w tej grupie byli: Licznerski Łukasz, Tarkowski Michał i Bokiej Przemysław. Warty do odnotowania jest fakt, że grupka juniorek zrezygnowała z walki o mistrzostwo kobiet i startowała w męskim turnieju. W turnieju kobiet walka o zwycięstwo toczyła się do ostatniej rundy. Jak w turnieju męskim prym wiodły bydgoszczanki. Ostatecznie jednak po zwycięstwie w ostatniej rundzie nad liderką Aniką Tadych (Łucznik Żołędowo), Renata Bursa (Torfarm-64 Toruń) zdobyła dzięki lepszej wartościowości pomocniczej złoty medal. Na 2 miejscu znalazła się wspomniana Anika, a na 3 zawodniczka gospodarzy – Monika Wiśniewska. Piotr Szybowicz zajął 16 miejsce (5,5/9). Średni ranking przeciwników - 1980, ranking uzyskany 2063.



Piotr Szybowicz
Runda Przeciwnik Klub Ranking Wynik
1 Andrzej Szulgacz MDK 5 Bydgoszcz 1800 1
2 Tomasz Pacuszka Rotmistrz Grudziądz 2304 =
3 Aleksander Kraiński Baszta Żnin 2258 0
4 Piotr Marks MDK 1 Bydgoszcz 1726 1
5 Leszek Bultrowicz Gambit Świecie 1814 0
6 Mateusz Brzeziński MDK 1 Bydgoszcz 1800 1
7 Krzysztof Ziętak Łucznik Żołędowo 2030 =
8 Damian Majdan Baszta Żnin 1837 1
9 Krzysztof Żołnierowicz AZS UMK Toruń 2258 =
 


9. 12 kwietnia 2008 - I Mistrzostwa Szkoły Podstawowej nr 1
w Szubinie - SP 1 Szubin




Miejsce Nazwisko Imię Kategoria Ranking Punkty S.B.
1 Zieliński, Michał bk 1000 8.0 29.50
2 Nikodem, Fryderyk bk 1000 7.5 29.25
3 Zieliński, Adam V 1200 7.5 25.75
4 Rynkowski, Jędrzej bk 1000 6.0 16.00
5 Nikodem, Nicola bk 1000 5.0 11.00
6 Łukomski, Tomasz V 1200 4.5 12.25
7 Kłosowski, Kacper bk 1000 3.5 5.25
8 Tokarczyk, Mateusz bk 1000 2.0 1.00
9 Kaszewski, Adam bk 1000 0.5 0.25
9 Miłkowski, Mateusz bk 1000 0.5 0.25



10. 19-20 kwietnia 2008 - Półfinał Mistrzostw Powiatu Nakielskiego
ZS Szubin



Hanna Lech - Codrow - W dniach 19-20 kwietnia 2008 r. w Zespole Szkół w Szubinie przy ul. Tysiąclecia 1 odbył się turniej szachowy: półfinał SZACHOWYCH MISTRZOSTW POWIATU NAKIELSKIEGO 2008. Organizatorami imprezy byli: UKS „Szachowa Dwójka” Szubin przy współpracy Sekcji Szachowej LZS Szubin i Zespołu Szkół w Szubinie. Prawo gry w turnieju mieli wszyscy mieszkańcy powiatu nakielskiego, którzy posiadali III lub IV kategorię szachową oraz zawodnicy, którzy uzyskali awans z turnieju eliminacyjnego. Wystartowało 14 graczy z Szubina, Nakła, Rynarzewa i Kcyni. Celem zawodów było wyłonienie osób które uzyskają awans do finału Mistrzostw Powiatu oraz popularyzacja gry szachowej wśród dzieci i młodzieży a także zdobycie doświadczenia w grze turniejowej przez młodych adeptów „królewskiej gry”. Tempo gry – 60 min. na partię dla zawodnika umożliwiło wypełnienie normy nawet na II kategorię szachową. Grano 7 rund systemem szwajcarskim. Jak zawsze rozgrywki przebiegały w zaciętej atmosferze. Pierwsza trójka górowała nad pozostałymi doświadczeniem szachowym, co przełożyło się na wyniki punktowe. Brak kilku silnych graczy spowodował, że nikt nie zdobył II kategorii szachowej.  Normę na III kat. szachową wypełnili Przemysław Mochocki i Filip Nikodem. Normę na IV kat. szachową wykonał Adam Zieliński, a normę na V kat. szachową Michał Zieliński. Zdecydowana większość partii kończyła się przed upływem wyznaczonego limitu czasu. Do kolejnej fazy rozgrywek o Szachowe Mistrzostwo Powiatu Nakielskiego awansowała czołowa szóstka zawodników. Turniej sędziował: P. Szybowicz w asyście P. Lecha. Po zakończeniu części sportowej odbyło się ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród. Zwycięzca turnieju – Przemysław Mochocki otrzymał puchar. Pierwsza dziesiątka turnieju otrzymała dyplomy i nagrody rzeczowe, pozostali nagrody rzeczowe. Zamknięcia zawodów dokonał p. Piotr Lech – Prezes UKS „Szachowa Dwójka” Szubin. Kolejną imprezą szachową organizowaną przez UKS „Szachowa Dwójka” Szubin będzie turniej finałowy Szachowych Mistrzostw Powiatu Nakielskiego, który odbędzie się w weekendy 16-18 maja i 7-8 czerwca 2008 r. Już niedługo na stronie internetowej ukaże się szczegółowy komunikat wraz z regulaminem tego turnieju. Zapraszamy wszystkich  uprawnionych do wzięcia udziału w tych zawodach.



Miejsce Imię i Nazwisko Klub Kategoria Ranking Punkty
1 Przemysław Mochocki Krajan NOK Nakło IV 1400 6,5
2 Danuta Karwowska LZS Szubin II 1600 5,5
3 Filip Nikodem LZS Szubin IV 1400 5,5
4 Marcin Domiński Szachowa Dwójka Szubin IV 1400 4
5 Hubert Gabryszewski Nakło IV 1400 4
6 Adam Zieliński Szubin V 1200 4
7 Marcin Kieć Nakło IV 1400 3,5
8 Michał Kuźba Rynarzewo V 1200 3,5
9 Gromosław Kroczka Szachowa Dwójka Szubin V 1200 3
10 Maksymilian Siuda Szubin V 1200 3
11 Michał Zieliński Szubin V 1200 3
12 Tomasz Stolecki Szachowa Dwójka Szubin V 1200 2,5
13 Kamil Stróżyński Szachowa Dwójka Szubin bk 1000 1
14 Damian Janowski Rynarzewo bk 1000 0






11. 3 maja 2008 - X Powiatowy Indywidualny Turniej Szachowy PITS - Wapno


Jacek Haja - Przygotowania do X edycji turnieju szachowego PITS-Wapno-2008 trwały cały rok. W 2007 r. były prowadzone testy z internetową transmisją z sali gry. Uczniowie miejscowej szkoły podnosili swoje kwalifikacje szachowe uczestnicząc w projekcie "Szachowe Wapno (lekcje u arcymistrza). Dzięki temu projektowi udało się wzbogacić bazę sprzętową o kolejne zegary szachowe i komplety figur. Została zakupiona licencja na program do sędziowania, który pozwala na bieżąco publikować wyniki turnieju w internecie. Turniej był reklamowany na wielu stronach internetowych, był zgłoszony w wielu kalendarzach szachowych. Ponadto turniej wyrobił sobie już dobrą markę wśród szachistów, którzy uczestniczyli w nim do tej pory. Trzeciego maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, zwykle organizowanych jest wiele turniejów szachowych w wielu zakątkach kraju. Jednak nasz wapieński na tle innych zapowiadał się wyjątkowo atrakcyjnie: bardzo małe wpisowe 5 zł, z którego można było być zwolnionym, darmowy poczęstunek, mnóstwo nagród dla wszystkich (!) zawodników i przede wszystkim wysoka pierwsza nagroda - aż 700 zł. To wszystko sprawiło, że wielu silnych szachistów zrezygnowało z udziału w turniejach organizowanych w dużych miastach na rzecz turnieju organizowanego w małej wiejskiej gminie Wapno. Tak silnego zestawu szachistów w Wapnie jeszcze nie było. Przyjechali między innymi Mistrz Świata Juniorów do lat 16 z 2006 r. Jacek Tomczak mistrz międzynarodowy Artur Sygulski, mistrzowie: Marcin Sreczek, Dawid Janaszek, Łukasz Bardeli .Ostatecznie w turnieju zagrała rekordowa liczba 72 szachistów i jeden komputer. W tym roku reprezentowane były następujące miejscowości: Poznań, Bydgoszcz, Konin, Piła, Gniezno, Chodzież, Wągrowiec, Żnin, Szamotuły, Nakło, Szubin, Rogoźno, Złotów Gołańcz, Krajenka, .... i oczywiście Wapno. Najmłodszym zawodnikiem (oczywiście oprócz komputera) był Stanisław Kałużny (7lat) a najstarszym był Bogdan Dahlke (77lat) Sala gry tj. sala gimnastyczna ZS Wapno czekała przygotowana na szachistów już od 30 kwietnia i od tego dnia można było w internecie oglądać co się dzieje na sali. W dniu zawodów, ci ktorzy nie zapisali się przez internet mogli się zapisywać na miejscu już od 8.30 Przy zapisywaniu i sędziowaniu po raz pierwszy pomagała nauczycielka z Gimnazjum w Wągrowcu a przy okazji sędzia szachowy pani Izabela Lisiak. Dzięki dobrej organizacji mogliśmy punktualnie oficjalnie rozpocząć turniej. W uroczystości otwarcia wzięli udział: Starosta Michał Piechocki i Dyrektor ZS Wapno Grzegorz Pietrzycki. Podobnie jak w latach ubiegłych jeszcze przed rozpoczęciem pierwszej partii wszyscy zawodnicy i goście ustawili się przed szkołą i pan Maciej Ryska (nauczyciel ZS Wapno) wykonał pamiątkowe zdjęcie. Póżniej zaczęła się zażarta walka o nagrody. Turniej w Wapnie jako jeden z nielicznych preferuje w klasyfikacji liczbę zwycięstw przed innymi punktacjami pomocniczymi - ma to zmusić szachistów do bezkompromisowej walki i unikania remisów. Kolejną inną charakterystyczną cechą turnieju jest udział w rozgrywkach komputera. Komputer iMac miał już w swojej historii zwycięstwa w PITS, bywał również na dalszych miejscach zawsze zależało to od ustawionego poziomu gry. W tym roku w porozumieniu ze sponsorem Apple Polska, komputer ustawiony był na poziomie 2000 Elo ale miał tylko 5 min na całą partię. Dzięki udziałowi komputera a właściwie dzięki sponsorowi większość uczestników otrzymała okolicznościowe koszulki. Oprócz Apple sponsorami byli: Starostwo Wągrowiec (puchary) Humpert Gmbh (części rowerowe), "DAMŁYN" Damasławek, "Jóźwiakowski" Damasławek, "MASZPOL" Podolin, "PHILIPS LIGHTING" Piła, "PEPSI" Żnin, "GIPSICO" - Wapno, sklepy: pp. Bilskich, Skibińskich, Jóźwiakowskich i Kolińskich. Dzięki miejscowym sklepom oraz wolontariuszkom: Malwinie Mrozowskiej, Dorocie Szczepara, Kamili Szczepara, Wenessie Gąsior i Zuzannie Patelskiej, szachiści mogli w sali obok posilać się kanapkami i ciastkami oraz napić się kawy, herbaty lub zimnych napoi. Operatorem komputera był Maks Haja. Rywalizacja przebiegała w sportowej atmosferze, interwencje sędziowskie nie były potrzebne. Kojarzenia rund i wyniki tradycyjnie wyświetlane były przy użyciu projektora, co nadal jest rzadkością na polskich turniejach. Do światowego poziomu brakuje jeszcze tylko szachownic elektronicznych pozwalających oglądać partie w internecie. Ostatecznie turniej wygrał IM Jacek Tomczak przed FM Łukaszem Bardeli z Gniezna i k Dariuszem Szopierajem ze Złotowa. Wśród kobiet zwyciężyła Małgorzata Nowak z Poznania , która była 7 w klasyfikacji generalnej. W kategorii juniorów: I miejsce Adam Ancuta z Piły, II miejsce Tomasz Kałużny z Poznania i III miejsce Łukasz Chmiest z Szamotuł. Najlepszym zawodnikiem z Wapna okazał się Tomasz Tomkowiak. Podsumowując X PITS-Wapno-2008 należy uznać za bardzo udany. Miał być rekordowym i był, takiego turnieju szachowego jeszcze nie było w powiecie wągrowieckim pod względem liczby utytułowanych zawodników, liczby startujących zawodników, funduszu nagród, sprawnej organizacji i oprawy. Nad całością czuwał i większość atrakcji przygotował piszący te słowa. Jacek Haja. PS. Zdjęcia z imprezy były na serwerze jeszcze przed powrotem do domu większości zawodników!!! Zapis video z sali gry, zapisy partii komputera oraz dodatkowe zdjęcia tzn. reszta zdjęć pojawią się wkrótce. * Jacek Tomczak był Mistrzem Świata Juniorów do lat 16 w 2006. Piotr Szybowicz (AZS UKW Bydgoszcz) uzyskał wynik (6/9).



Runda Przeciwnik Klub Kategoria Ranking Wynik
1 Tomecki Sebastian Wapno V 1200 1
2 Abraham Henryk Rogoźno III 1600 1
3 Janaszak Dawid Poznań FM 2339 0
4 Sikora Waldemar ZS KOK Krajenka II 1800 1
5 Olszewski Marek Chemik Bydgoszcz K+ 2151 0
6 Apple iMac Komputer I 2000 1
7 Michalak Jacek NOK Nakło bk 1000 =
8 Radziejewski Tomasz NOK Nakło II 1800 =
9 Majdan Damian Baszta Żnin II 1839 1


12. 16-18 maja, 7 czerwca 2008 - Mistrzostwa Powiatu Nakielskiego Szubinianka Szubin




Hanna Lech - Codrow - W dniach 16-18 maja oraz 7 czerwca 2008 r. w sali szachowej przy ul. Sportowej 3 w Szubinie odbył się finał SZACHOWYCH MISTRZOSTW POWIATU NAKIELSKIEGO 2008. Organizatorami imprezy byli: UKS „Szachowa Dwójka” Szubin przy współpracy Sekcji Szachowej LZS Szubin. Prawo gry w turnieju mieli wszyscy mieszkańcy powiatu nakielskiego, którzy posiadali II lub wyższą kategorię szachową oraz zawodnicy, którzy uzyskali awans z turnieju półfinałowego. Ostatecznie wystartowało 9 zawodników z Szubina, Nakła i Kcyni.Celem zawodów było wyłonienie indywidualnego mistrza powiatu w kategorii seniorów, kobiet i juniorów oraz popularyzacja gry szachowej wśród mieszkańców powiatu, a także zdobycie doświadczenia turniejowego przez graczy naszego powiatu. Grano tempem – 1 godz. 40 min. na partię dla zawodnika + 30 sekund za każde wykonane posunięcie od początku partii (zegary elektroniczne). Turniej został rozegrany systemem kołowym (każdy z każdym) na dystansie 9 rund. W związku z nieparzystą liczą uczestników w każdej rundzie jeden z zawodników pauzował. Jak zawsze rozgrywki przebiegały w zaciętej i emocjonującej atmosferze. Zanotowano kilka niespodziewanych rozstrzygnięć w poszczególnych partiach, jednak wyniki końcowe potwierdziły przedturniejowy układ sił.  Normę na II kat. szachową wypełnił Przemysław Mochocki. Po zakończeniu części sportowej odbyło się ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród. Zwycięzca turnieju – Piotr Szybowicz otrzymał puchar, dyplom oraz nagrodę pieniężną w wysokości 250 zł. Zdobywca drugiego miejsca – Piotr Lech otrzymał puchar, dyplom oraz 150 zł, trzeci – Jerzy Białas otrzymał puchar, dyplom oraz 100 zł. Czwarty zawodnik – Przemysław Mochocki otrzymał dyplom oraz 60 zł a piąty – Filip Nikodem, dyplom i 40 zł. Pozostali zawodnicy otrzymali dyplomy. Nagrody specjalne: puchar dla najlepszej kobiety otrzymała Danuta Karwowska, puchar dla najlepszego juniora otrzymał Filip Nikodem, puchar dla najmłodszego uczestnika finału otrzymał niespełna dziesięcioletni Hubert Gabryszewski. Zamknięcia zawodów dokonał p. Piotr Lech – Prezes UKS „Szachowa Dwójka” Szubin, dziękując wszystkim uczestnikom zawodów. Organizatorzy składają specjalne podziękowania p. Krzysztofowi Chuderewiczowi, właścicielowi „Pizzerii pod kredensem” za ufundowanie posiłków dla uczestników finału. Kolejny finał Mistrzostw Powiatu przewidujemy zorganizować w roku przyszłym. Prawdopodobnym terminem będą miesiące wrzesień lub październik. Formuła turnieju – dwu-weekendowa. W związku z niezbyt liczną frekwencją (szczególnie silnych graczy z I i II kategoriami szachowymi) rozważona zostanie propozycja przeprowadzenia przyszłorocznego turnieju o charakterze otwartym (dla wszystkich chętnych, także spoza powiatu).



Miejsce Imię i Nazwisko Klub Kategoria Ranking Punkty
1 Piotr Szybowicz AZS UKW Bydgoszcz I 2007 7
2 Piotr Lech LZS Szubin I 1840 7
3 Jerzy Białas LZS Szubin II 1800 6
4 Przemysław Mochocki Krajan NOK Nakło III 1600 5,5
5 Filip Nikodem LZS Szubin III 1600 3,5
6 Stanisław Pilarski Krajan NOK Nakło II 1800 2,5
7 Danuta Karwowska LZS Szubin II 1600 2,5
8 Adam Zieliński Szubin IV 1400 1
9 Hubert Gabryszewski Nakło IV 1400 1








13. 1 czerwca 2008 - II Mistrzostwa Zespołu Szkół - ZS Szubin



Hanna Lech - Codrow - W dniu 1 czerwca 2008 r. odbyły się II Szachowe Mistrzostwa Zespołu Szkół w Szubinie. Organizatorem zawodów był Uczniowski Klub Sportowy „Szachowa Dwójka” Szubin. Celem imprezy było: wyłonienie szachowych mistrzów Zespołu Szkół w Szubinie w poszczególnych kategoriach chłopców i dziewcząt (klasy I-III, IV-VI, Gimnazjum), zdobywanie doświadczenia turniejowego oraz popularyzacja gry szachowej wśród dzieci i młodzieży Zespołu Szkół w Szubinie. Piękna, słoneczna pogoda spowodowała, że w turnieju udział wzięło tylko 6 dzieci. Grano 10 rund systemem 2-kołowym (każdy z każdym po dwie partie). Tempo gry: 15 min. na partię dla zawodnika. Zmagania trwały 4 godziny. Uczestników odwiedziła pani dyrektor Zespołu Szkół w Szubinie mgr Gabriela Rojek, która podziękowała wszystkim za uczestnictwo i życzyła satysfakcji z gry. Zwycięzca klasyfikacji ogólnej – Mistrz Zespołu Szkół w Szubinie, a jednocześnie Mistrz Gimnazjum nr 2 w Szubinie – Maksymilian Siuda, otrzymał puchar i dyplom. Podobnie zwycięzcy w kategoriach; Szkoła Podstawowa, klasy IV-VI – Gromosław Kroczka, Szkoła Podstawowa, klasy I-III – Tomasz Stolecki i dziewcząt – Sandra Przybyszewska. Wszyscy zawodnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Sędzią zawodów był Piotr Lech. Mistrzem w kategorii Szkoła Podstawowa – klasy I-III został Tomasz Stolecki, w kategorii klasy IV-VI Gromosław Kroczka, w kategorii Gimnazjum; Maksymilian Siuda a w kategorii dziewcząt Sandra Przybyszewska.



Miejsce Imię i Nazwisko Klasa Punkty
1 Maksymilian Siuda I Gimnazjum 8
2 Gromosław Kroczka IV SP 7
3 Marcin Domiński I Gimnazjum 7
4 Szymon Staszak I Gimnazjum 4
5 Tomasz Stolecki III SP 4
6 Sandra Przybyszewska III SP 0







14. 1 czerwca 2008 - Mistrzostwa Szubina
w Szachach Błyskawicznych - ZS Szubin




Miejsce Nazwisko Imię Kategoria Ranking Punkty S.B.
1 Wargulec, Dariusz I 1899 12.0 66.25
2 Szybowicz, Piotr I 2007 11.5 61.75
3 Białas, Jerzy II 1800 10.5 50.75
4 Lech, Piotr I 1840 10.0 46.75
5 Bolesta, Roman IV 1400 5.0 9.00
5 Zieliński, Michal IV 1400 5.0 9.00
7 Nikodem, Fryderyk V 1200 2.0 0.00
8 Bolesta, Joanna bk 1000 0.0 0.00


15. 7 czerwca 2008 - X Turniej Szachowy Wiosna - Szubin



Hanna Lech - Codrow - W dniu 7 czerwca 2008 r. odbył się turniej szachowy z cyklu 4 pory roku; WIOSNA – Szubin 2008. Organizatorami imprezy byli: UKS „Szachowa Dwójka” Szubin przy współpracy z Sekcją Szachową LZS Szubin oraz Zespołem Szkół w Szubinie. Celem zawodów była popularyzacja gry szachowej wśród dzieci i młodzieży a także zdobycie doświadczenia w grze turniejowej przez młodych adeptów „królewskiej gry”. Tempo gry – 15 min. na partię dla zawodnika + 10 sekund za każde wykonane posunięcie od początku partii (zegary elektroniczne). Grano 6 rund systemem dwukołowym (każdy z każdym po dwie partie). Jak zawsze rozgrywki przebiegały w zaciętej atmosferze. Zawodnicy prezentowali wyjątkowo wyrównany poziom. Szkoda, że stawka była tak nieliczna. Część graczy jest jednak usprawiedliwiona; wyjechali na tzw. „Zieloną szkołę”, inni z pewnością wybrali odpoczynek przy pięknej, słonecznej pogodzie lub kibicowanie piłkarzom grającym w Mistrzostwach Europy. Rywalizacja w turnieju trwała około 3 godz. Turniej sędziował P. Lech. Po zakończeniu części sportowej odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Zwycięzca turnieju – Hubert Gabryszewski otrzymał puchar. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Zamknięcia zawodów dokonał p. Piotr Lech – Prezes UKS „Szachowa Dwójka” Szubin. Kolejną imprezą szachową organizowaną przez UKS „Szachowa Dwójka” Szubin będzie turniej LATO – Szubin 2008, który odbędzie się po przerwie wakacyjnej. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w tych zawodach     



Miejsce Imię i Nazwisko Klub Kategoria Ranking Punkty
1 Hubert Gabryszewski Nakło IV 1400 4
2 Gromosław Kroczka Szachowa Dwójka Szubin V 1200 3
3 Tomasz Stolecki Szachowa Dwójka Szubin V 1200 3
4 Marcin Domiński Szachowa Dwójka Szubin IV 1400 2


16. 21-27 czerwca 2008 - IV Otwarte Mistrzostwa KPZSzach
Żnin



4. Otwarte Mistrzostwa KPZSzach w Żninie uznaję za zamknięte - tą tradycyjną formułką, wypowiedzianą dziś, tj. 27 czerwca 2008 o godzinie 15:20, przewodniczący Rady Miejskiej w Żninie Lucjan Adamus oficjalnie zakończył żnińskie zawody. Zakończenie poprzedziło wręczenie medali, pucharów, dyplomów oraz nagród rzeczowych i finansowych we wszystkich rozgrywanych kategoriach. Multimedalistką mistrzostw została Oktawia Kotula (EMDEK Bydgoszcz), natomiast dla Karola Jarocha tytuł zdobyty w Żninie jest już jego trzecim w tym roku. Gratulujemy! Mistrzostwa odbywały się pod patronatem Przewodniczącego Rady Miejskiej Lucjana Adamusa. W Komitecie Honorowym zasiedli: burmistrz Żnina Leszek Jakubowski, wiceburmistrz Aleksandra Nowakowska, Starosta Żniński Zbigniew Jaszczuk oraz Prezes KPZSzach Andrzej Michalski. Organizatorami zawodów byli Żnińskie Towarzystwo Miłośników Sportu "Baszta" i Miejski Ośrodek Sportu w Żninie na zlecenie Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego. Współorganizatorzy to Urząd Miejski w Żninie, Starostwo Powiatowe, Żnińska Kolej Powiatowa, Muzeum Ziemi Pałuckiej oraz Kujawsko-Pomorski Związek Szachowy. Piotr Szybowicz zajął VIII miejsce (5/9).



Piotr Szybowicz
Runda Przeciwnik Ranking Wynik
1 Kazimierz Budnik 1800 1
2 Karol Jaroch 2130 0
3 Jacek Czaposki 1800 1
4 Mariusz Mazalon 2148 0
5 Krzysztof Żołnierowicz 2261 0
6 Tomasz Żebracki 1800 1
7 Krzysztof Ziętak 2028 1
8 Michał Wodzyński 1929 0
9 Dawid Jankowski 1800 1


17. 11-18 VII 2008 - IV Międzynarodowy Festiwal Szachowy
Chojnice



Ulrich Jahr - Być może ta relacja, spojrzenie okiem sędziego, będzie nietypowa, ale może warta przeczytania, bo wnioski należy wyciągać z wielu źródeł. Przygotowania do Organizacji imprezy rozpoczęły się za późno. Publikacja komunikatu organizacyjnego oraz regulaminu zawodów ukazała się dopiero w maju (na dwa miesiące przed rozpoczęciem imprezy). Jest to stanowczo zbyt późno, bo o tej porze większość klubów i zawodników z wyższej półki ma już zaplanowany udział w innych turniejach. Przypuszczam, że Organizatorzy grubo wcześniej myśleli o organizacji IV Festiwalu, ale publikacja tej wiadomości w Internecie i środkach masowego przekazu była spóźniona. Spowodowało to, że na koniec czerwca, w regulaminowym terminie upływu zgłoszeń, na listach startowych było niewiele ponad 50 zgłoszeń. Nieco więcej zgłoszeń napłynęło pod koniec pierwszej dekady lipca, ale w przeddzień odprawy technicznej listy startowe zawierały ledwie setkę zgłoszonych. Pachniało więc niepowodzeniem organizacyjnym. Spóźnione ogłoszenia o zawodach spowodowały jednak znaczny napływ zawodników, którzy przyjechali do Chojnic bezpośrednio na zawody, bez uprzedniego zgłoszenia. Powoduje to znaczne utrudnienia organizacyjne podczas odprawy i nerwowość przy zapisach, a przede wszystkim możliwość pomyłek. W dodatku kilkunastu zawodników oglądających listy startowe, zmieniało zapisy do grup turniejowych, co powodowało narastanie bałaganu organizacyjnego.

Jest konieczne, aby Organizator zawiadamiał zainteresowanych przynajmniej na pół roku przed zawodami, a najlepiej już w IV kwartale, kiedy ustalane są kalendarze sportowe klubów, związków szachowych i Polskiego Związku Szachowego. Wtedy można spokojnie ustalić dokładny termin i formułę rozgrywania zawodów, a przede wszystkim poinformować o maksymalnej liczbie uczestników, aby spóźniający się zawodnicy nie mieli już szans powodowania bałaganu organizacyjnego. Ponadto zawodnik zgłaszający się w ostatniej chwili nie wiadomo dlaczego ma przewagę nad innymi, którzy zgłosili się w ustalonym terminie. Zna bowiem już publikowane listy startowe i może przygotować się na konkretnych przeciwników, podczas gdy oni dowiadują się o tym dopiero po przyjeździe na odprawę techniczną. Dlatego Organizator powinien bezwzględnie żądać zwiększonej opłaty wpisowego od zgłoszeń spóźnionych oraz za zmianę grup turniejowych po ustalonym terminie zgłoszeń. Zaoszczędzi sobie i innym wielu kłopotów, które czekają go przy uruchomieniu imprezy. Bałagan przy zapisach spowodował, że odprawa techniczna rozpoczęła się z pół godzinnym opóźnieniem – o godzinie 2030, a o 2100 obiekt był zamykany ze względu na oszczędności w zatrudnianiu nocnych stróżów. Sędzia nie miał więc możliwości sprawdzenia list startowych grup turniejowych i ograniczył się tylko do komunikatów organizacyjnych i omówienia regulaminu oraz najważniejszych przepisów turniejowych. Jest to przestroga dla wszystkich organizatorów dużych zawodów szachowych.

Festiwal był sponsorowany przez szereg instytucji, wśród nich Urząd Miasta Chojnice, Urząd Marszałkowski woj. Pomorskiego, Starostwo Powiatowe w Chojnicach, Firmę OPEN Łukasza SYNARADZKIEGO, Zakład Materiałów Budowlanych Kazimierza GINTERA, POLDROG PDM Chojnice, Firmę SANTECH Zdzisława TABATHA, THERAPEUTICA Tomasza OSSOWSKIEGO, Firmę WYSOCCY Stal Serwis Eugeniusza BEKERA, Firmę DEKOART Dariusza GLISZCZYŃSKIEGO, TECHNOT Marka SZCZEPAŃSKIEGO, Polski Przemysł Mięsny i Drobiarski MAT, Bar SOPRANO, WESTPOL Jarosława AUBRECHTAPRĄDZYŃSKIEGO i Piotra KOSZUTA, Firma MOTOŻYCIE Chojnice, Robert HARMACIŃSKI, EUROSTANDARD Reginy i Jana KLAUZO oraz Piekarnię, i Cukiernię Tadeusza BRUNKA. Liczba sponsorów jest imponująca i budzi nadzieje na dalszy rozwój i funkcjonowanie festiwalu w Chojnicach, które stają się silnym punktem na szachowej mapie Polski.

Organizatorem Festiwalu był Uczniowski Klub Sportowy ÓSEMKA i Świetlica Gimnazjum Nr 1 w Chojnicach. Współorganizatorem imprezy był Urząd Miejski w Chojnicach, Promocja Regionu Chojnickiego Sp. z o.o., Centrum Park w Chojnicach, Miejski Zakład Komunikacji, Polski Związek Hodowców Gołębi Oddział w Chojnicach i Człuchowie, Chojnickie Towarzystwo Przyjaźni PolskoFrancuskiej, Restauracja GOŚCINIEC w Lasku Miejskim, Chojnicki Klub Żeglarski i Kręgielnia MISTRAL. Instytucje te zapewniły przybyłym na zawody szachistom szereg atrakcji turystycznych jak wstęp na pływalnię, wycieczki, turnieje kręglarskie, tenisa stołowego, piłki siatkowej. Wycieczki były organizowane za niewielką odpłatnością.

Patronat honorowy przyjęli: Jan KOZŁOWSKI – Marszałek Województwa Pomorskiego, Arseniusz FINSTER – Burmistrz Chojnic, Piotr STANKE – poseł na Sejm RP, Janusz WODA – prezes Polskiego Związku Szachowego i Elżbieta WYSOCKA – prezes Akademii Mistrzów Sportu, Mistrzów Życia. Radio Weekend i Portal Internetowy Chojnice 24 sprawowały patronat medialny. W komitecie organizacyjnym, pod przewodnictwem Marzenny OSOWICKIEJ prym wiodły kobiety: Ewa CABAJ, Małgorzata HENSZKE, Lidia JANUSZEWSKA, Joanna LOLL, Paulina MAŁEK, Jolanta MISZEWSKA, Ilona PIOTROWSKA, Wioletta POLAKOWSKA i Wioletta WINIARSKA, przy udziale kilku pomagających mężczyzn Piotra EICHLER, Władysława JANUSZEWSKIEGO, Marka KUJAWY, Dawida MEGGERA, Mariusza MISZEWSKIEGO, Mirosława PALUSZKIEWICZA i Jacka WINDORPSKIEGO. Za to obsada sędziowska festiwalu była wyłącznie męska. Sędzią głównym był Ulrich JAHR (klasa międzynarodowa), który prowadził zawody przy pomocy asystentów: Jana KIEDROWICZA, Albina KIEDROWSKIEGO i Pawła PALUSZKIEWICZA. Witryna Internetowa www.osemka.com jest prowadzona przez Mariusza KUJAWĘ i Jacka WINDORPSKIEGO.

Goście, uczestniczący w zawodach, byli ulokowani w Bursie dla Młodzieży Szkolnej (20 zł za dobę od osoby) i hotelu OLIMP (3045 zł za dobę od osoby. Część przybyłych załatwiała sobie noclegi we własnym zakresie, wykorzystując znajomości i powiązania rodzinne z miastem. Całodzienne wyżywienie można była załatwić w cenie 20 – 25 zł od osoby.

Festiwal był rozgrywany w pięciu grupach, na wielkiej sali gimnastycznej Gimnazjum Nr 1, przy ul. Młodzieżowej 44 w Chojnicach: * OPEN A – zawodnicy z rankingiem od 2000 pkt (wpisowe 70 zł), * OPEN B – pozostali zawodnicy z rankingiem FIDE oraz szachiści II kat bez FIDE (60 zł),  * OPEN C – amatorski turniej klasyfikacyjny dla zawodników do rankingu 1600 pkt (50 zł), * OPEN D – juniorzy do 18 lat (rocznik 1992 i młodsi – 40 zł), * OPEN E – dzieci do 12 lat (rocznik 1998 i młodsze – 30 zł).

Dla potrzeb festiwalu sala została wyciszona wykładzinami i wyposażona w stoły i sprzęt do gry. W zawodach wystartowało 175 zawodników grających na jednej sali turniejowej. Jest to plus organizacyjny, który pozwala na jednoczesne oglądanie zmagań szachistów różnych klas i grup wiekowych. Niestety jest również mankament. Niektórzy zawodnicy w grupie dzieci do 12 lat nie są jeszcze zarażeni bakcylem szachowym. Partie w tej grupie kończą się dosyć szybko i dzieci biegają po sali, przeszkadzając zawodnikom wyczynowym. Dla tych dzieci należy więc urządzać mniejszą salę, w której mogłyby się wyżywać w formie zabawowej, pod kierownictwem jednej z nauczycielek. Pozostawanie na sali turniejowej biegających i głośnych dzieci nie może się powtarzać.

W dniu 12 lipca, przed I rundą, odbyło się uroczyste otwarcie Festiwalu, w obecności burmistrza Chojnic Arseniusza FINSTERA, posła na sejm RP Piotra STANKE oraz szeregu zaproszonych gości i sponsorów, zawodników i osób towarzyszących. Występował regionalny zespół dziecięcy Cheerleaderek UKS Ósemki, a tuż przed formułą otwarcia wypuszczono z klatek kilkadziesiąt gołębi, które zataczały koła nad Gimnazjum Nr 1.

Po otwarciu, które odbyło się przed budynkiem gimnazjum, zawodnicy przeszli na salę gier. Sędziowie asystenci układali przygotowane wizytówki zawodników przy szachownicach. Na 20 minut przed rozpoczęciem rundy do sędziego głównego podszedł junior Gnatowski wskazując, że nie został skojarzony. Wskazałem mu miejsce w grupie D, w której został zapisany. Zawodnik wyszedł z sali, a na 3 minuty przed rozpoczęciem rundy przyszedł jego opiekun, który zażądał przeniesienia zawodnika do grupy C, wskazując na zapłacone wpisowe. Sędzia odrzekł, że w tym czasie nie jest to możliwe gdyż rozpoczęcie rundy znacznie by się opóźniło. Okazało się, że Gnatowski został przed zawodami zgłoszony do grupy D, co było uwidocznione w zgłoszeniach, a dopiero przy wpłacaniu wpisowego został przeniesiony do grupy C o czym sędzia nie został poinformowany ani przez księgową, ani zawodnika czy jego opiekuna. Sędzia nie przyjął reklamacji opiekuna wybierając mniejsze zło. Po pierwsze Gnatowski jest juniorem i regulaminowo mógł grać w grupie D, po drugie rozkojarzenie grup turniejowych, przeniesienie zawodnika do innej grupy, ponowne skojarzenie i zmiany wizytówek na stołach nie tylko by opóźniły start I rundy, ale spowodowałyby reklamacje zawodników, którzy otrzymaliby innych przeciwników niż wynikało to z pierwotnego kojarzenia. Różnica wpisowego została przez księgową zwrócona. Zawodnik mógł być przeniesiony do grupy C od II rundy, z czego jednak nie skorzystał.

Festiwal przebiegał spokojnie, bez reklamacji technicznych. Jeden problem wyniknął w rundzie III, w partii Marii MICHALSKIEJ z IM Sergei KHAMITSKIY. Tempo gry, we wszystkich grupach, wynosiło 20 posunięć na godzinę plus godzina na dokończenie partii. Obowiązywały więc przepisy gry dla partii z szybkim finiszem (Art. 10 przepisów FIDE). Zawodnik, który ma mniej niż dwie minuty do zakończenia swojego czasu gry, jest uprawniony do zatrzymania zegara i żądania remisu. Uczyniła to zawodniczka MICHALSKA w hetmańskiej końcówce z wolnym pionem przewagi na linii H. Sędzia zapytał przeciwnika z Białorusi, czy ma plan gry prowadzący do wygranej. Zawodnik odpowiedział, że tak, ale go nie ujawni, bo partia nie została zakończona. Sędzia odpowiedział, że po zgodnym z przepisami FIDE zatrzymaniu zegara partia została zakończona i do czynności sędziego pozostaje jedynie ustalenie rezultatu (remis lub przegrana zawodnika reklamującego). Ponowił więc pytanie o plan gry czarnych prowadzący do wygranej. Zawodnik zaczął się zastanawiać, sędzia na chwilę odszedł od tej partii przyjmując zapisy innej zakończonej w tej grupie. Zawodnik zarzucił sędziemu, że nie jest obecny przy analizie, która jednak jeszcze się nie rozpoczęła (prawdopodobnie obmyślał plan gry). Po pół minuty nieobecności sędziego zawodnik zażądał wznowienia gry, na co nie uzyskał zgody sędziego. Stwierdził, że jest mistrzem międzynarodowym i jest w stanie wygrać tę partię z pionem mniej, jednak nie przedstawił planu prowadzącego do wygranej. Wykonał jedno posunięcie atakujące dwa piony białych, które z łatwością został odparowane obroną tych pionów przez hetmana białych. Zawodnik białoruski odmówił dalszej analizy, wobec czego sędzia zatwierdził reklamację remisu. W konsekwencji zawodnik odmówił podpisania zapisu partii, a sędzia udzielił mu upomnienia zawiadamiając, że w przypadku powtórzenia takiej sytuacji zawodnik nie będzie dalej kojarzony.

Podobny przypadek zdarzył się w szóstej rundzie Openu A. W partii GUNAJEW - ZIÓŁKOWSKI czarne uzyskały przewagę pozycyjną i następnie również materialną, ale zawodnik mając kilkanaście sekund na zegarze chciał jeszcze do ostatniej chwili wygrać partię. Gdy na zegarze pozostała jedna sekunda próbował zatrzymać zegar i żądać remisu, ale nie zdążył, w tym momencie nastąpiło przekroczenie czasu. Sędzia stwierdził przegraną na czas, zdenerwowany zawodnik opuścił szybko salę gier, nie podpisując zapisów zakończonej partii, a swój zapis zabrał ze sobą. Sędzia ogłosił, że jeśli zapis w ciągu kilku minut nie zostanie doręczony, zawodnik nie tylko przegrał partię, ale zostanie wykluczony z kojarzenia kolejnej rundy. Po upływie pięciu minut koledzy ściągnęli Dawida ZIÓŁKOWSKIEGO na salę turniejową i zapis oddał.

Plagą zawodów były próby rozgrywania na sali turniejowej partii błyskawicznych. Do piątej rundy sędzia przerywał gry odbierając zegary, potem zaczął usuwać niesfornych zawodników z sali turniejowej i notować ich nazwiska z informacją, że przy kolejnym naruszeniu zasad porządkowych będą skreślani z listy zawodników. Jednocześnie podał te informacje na rozpoczęciu kolejnej rundy. Zawodnicy w Polsce nie są przyzwyczajeni do utrzymywania dyscypliny turniejowej, organizatorzy i sędziowie rzadko w tych sprawach interweniują, uważając, że jest to walka z wiatrakami. Jednak mocne przeciwstawianie się łamaniu dyscypliny powoduje dobre skutki, pod warunkiem że dotyczy to wszystkich na sali gier, a nie tylko wybranych przypadków.

Zacięta walka na szachownicach trwała do ostatniej rundy. Szachiści walczyli nie tylko o nagrody, ale również o podwyższenie kategorii oraz korzystne zmiany rankingu, a w grupach wyższych o wejście na listę rankingową FIDE. Udało się to niektórym, wymienionym poniżej: * w Grupie E: Adrian ŻAKOWSKI UKS OPP Toruń i Katarzyna JĘDROCHA Krakowski Klub Szachistów zdobyli II kategorię, Błażej SOWA ŻKS Żary, Jeremiasz GRELA UKS Ósemka Chojnice i Adrianna KRUK LUKS Fajsławice – III kategorie, Tomasz KOSCHANY Na Pięterku Poznań, Wojciech GOLIK Rzemyk Gdynia, Tomasz POLAKOWSKI Biała Królowa i Dominika KUBAN UKS OPP Toruń zdobyli IV kategorie, a Jerzy CZARKOWSKI UKS OPP Toruń, Miłosz AUBRECHTPRĄDZYŃSKI UKS Ósemka Chojnice i Szymon THIESLER MKS EMDEK Bydgoszcz – V kategorię, * w grupie C: Aleksander WOŹNIAK MDK Płock zdobył II kategorię, Andrzej NARLOCH OK Łąg i Maciej RZEPIŃSKI PDK Brusy zdobyli III kategorię, a Janusz GAŁAT z Grabowca – IV kategorię, * w grupie B: dwaj szachiści wypełnili normy na I kategorię. Są to Damian KAMIŃSKI MLKS Solec Kujawski i Waldemar CZAPIEWSKI UKS Ósemka Chojnice, * w grupie A: normę mistrzowską wypełnił Krzysztof BUDREWICZ AZS UWM Olsztyn a normę kandydata na mistrza wypełnił Karol JAROCH BTSz Centrum Bydgoszcz.

W grupach A i B zawodnicy niesklasyfikowani uzyskali rankingi częściowe, uprawniające ich do umieszczenia na listach światowych FIDE. Ponieważ nikt nie rozegrał 9 gier z przeciwnikami posiadającymi ranking FIDE, o wejściu na listę światową będzie decydować posiadany z uprzednio rozegranych turniejów ranking częściowy. Zmiany rankingu będą uwidocznione na liście FIDE w dniu 1 października 2008 r. Normy na kategorie centralne i tytuły szachowe mogą być nadane po uzyskaniu regulaminowych punktacji na bieżącej liście rankingowej FIDE i opublikowaniu w komunikacie klasyfikacyjnym PZSzach.

Zakończenie imprezy, połączone z rozdaniem nagród i wyróżnień było bardzo uroczyste. Przybyło wielu gości oficjalnych, wśród nich poseł na Sejm RP Piotr STANKE i reprezentujący Starostę Chojnickiego Aleksander MRÓWCZYŃSKI, którzy ufundowali okolicznościowe puchary. Przybyli również wicestarosta Marek SZCZEPAŃSKI, wiceburmistrz Chojnic Edward PIETRZYK, sponsor strategiczny firmy OPEN Łukasz SYNORADZKI, radny powiatu Aleksander MRÓWCZYŃSKI, wicedyrektor Gimnazjum Nr 1 Joanna LOLL, Kazimierz GINTER – Zakład Produkcji Materiałów Budowlanych i Joanna KIEDROWICZ reprezentująca Centrum Park Wodny w Chojnicach.

Ilość rozdanych nagród rzeczowych, pucharów i dyplomów była imponująca. Nagród rzeczowych było około 200, a więc więcej niż uczestników festiwalu. Zwycięzcy poszczególnych grup turniejowych otrzymali puchary i pamiątkowe medale. Wszyscy zawodnicy otrzymali dyplomy za uczestnictwo. W turniejach seniorów A, B i C zwycięzcy otrzymali regulaminowe nagrody pieniężne.

Z tegorocznych zawodów szachowych w Chojnicach nasuwają się następujące wnioski: Turniej profesjonalistów był źle przygotowany. Aby pozyskać silniejszych zawodników, trzeba podnieść minimalne wymagania rankingowe FIDE do granicy 2200 pkt i wtedy ogłosić 10osobowy turniej kołowy, który powinien być rozgrywany na innej sali gdzie powinna być zapewniona cisza. Ten wniosek nasuwa następny, aby w grupie B uczestniczyli zawodnicy z rankingiem od 1900, w grupie C pozostali szachiści z rankingiem FIDE oraz zawodnicy bez tego rankingu od III kategorii, dopiero w grupie D pozostali seniorzy. Grupy juniorów mogą być mieszane (chłopcy i dziewczęta), a obecna formuła tych turniejów jest prawidłowa (mogą w tych turniejach uczestniczyć szachiści z rankingiem lub bez rankingu FIDE, byle spełniali kryterium wieku (decyduje rocznik urodzenia). Oprócz turnieju A pozostałe grupy powinny grać na wielkiej hali sportowej, co daje wrażenie wielkości zawodów. Na hali sportowej nie powinno jednak grać jednocześnie więcej niż 250 zawodników, dlatego w komunikacie należałoby zaznaczyć, że o przyjęciu do zawodów decyduje kolejność zgłoszeń.

Należy jednak pamiętać, że festiwal w Chojnicach jest organizowany przez Uczniowski Klub Sportowy, więc oprócz wąskiego turnieju profesjonalistów, od których będą uczyć się młodzi zwolennicy gry szachowej, zawody są organizowane głównie dla młodzieży. Pozyskanie wielu sponsorów festiwalu jest dużym osiągnięciem, ale aby ich utrzymać należałoby jeszcze zachęcać ich nie tylko do reklamy na sali turniejowej, ale również zapraszać na imprezy towarzyszące oraz spotkania z profesjonalistami szachowymi i grupami młodzież biorącej udział w zawodach.

Również regulamin festiwalu należy dopracować w kilku szczegółach, szczególnie porządkowych i dyscyplinarnych, aby sędziowie nie musieli potem tracić czasu na utrzymywanie porządku. Na odprawę techniczną przed zawodami musi być też więcej niż pół godziny czasu.

W lokalnych środkach masowego przekazu było bardzo mało wiadomości o zawodach. Ten rozdział organizacji wymaga również poprawy. Aby pozyskać większą liczbę zawodników należałoby Chojnicki festiwal promować nie tylko na witrynie internetowej UKS Ósemka, ale wstawić do kalendarza sportowego PZSzach i do witryn internetowych czołowych związków okręgowych (Małopolska, Wielkopolska, Warmia i Mazury, Zachodniopomorskie, Lubelskie, Łódzkie, Lubuskie, Podlaskie, Podkarpackie, Śląsk i Dolny Śląsk).

Podczas festiwalu zawodnicy sami kupowali sobie napoje (kawę i herbatę). Na tego rodzaju zawodach organizator zapewnia bezpłatne napoje przy szachownicy, a bufet jest zorganizowany na sali turniejowej, albo tuż obok. Piotr Szybowicz zajął XVII miejsce (4/9).



Piotr Szybowicz
Runda Przeciwnik Klub Ranking Wynik
1 Karol Jaroch Centrum Bydgoszcz 2158 0
2 Paweł Flak Gostmat Gostynin 2120 1
3 Marek Olszewski Chemik Bydgoszcz 2151 0
4 Jan Siluk OKS WiM Olsztyn 2000 =
5 Miłosz Zieliński Hillsboro USA 2000 0
6 Tomasz Baturo Trzydziestka Olsztyn 2059 0
7 Pauza - - 1
8 Jan Celmer Krakowski Klub Szachistów 1967 1
9 Mariusz Kalata SRSDiM Węgrów 2151 =


18. 13 września 2008 - XI Turniej Szachowy Lato - ZS Szubin



Miejsce Imię i Nazwisko Punkty
1 Hubert Gabryszewski 7,5
2 Gromosław Kroczka 7,5
3 Marcin Domiński 7
4 Adam Zieliński 5,5
5 Michał Zieliński 4,5
6 Tomasz Stolecki 4
7 Szymon Staszak 3
8 Sandra Przybyszewska 3
9 Marcin Kłos 3
10 Agnieszka Kłos 0



19. 14 września 2008 - Mistrzostwa Szubina - Szubin


Po sześciu rundach dwóch zawodników (Piotr Lech i Jerzy Białas) miało taką samą ilość punktów, a pojedynek pomiędzy nimi zakończył się remisem. Potrzebna była dogrywka, którą wygrał Piotr Lech (2:0).



Miejsce Nazwisko Imię Kategoria Ranking Punkty S.B.
1 Lech, Piotr I 1883 5.5 12.75
2 Białas, Jerzy II 1800 5.5 12.75
3 Gulbicki, Krzysztof II 1800 4.0 6.00
4 Zieliński, Adam IV 1400 3.0 3.00
5 Karwowska, Danuta II 1600 2.0 1.00
6 Kroczka, Gromosław V 1200 1.0 0.00
7 Zieliński, Michał V 1200 0.0 0.00



20. 25-26 października 2008 - II Szubinski Turniej Klasyfikacyjny
ZS Szubin




Hanna Lech - Codrow - W dniach 25–26.10.2008 roku  w Zespole Szkół w Szubinie odbył się klasyfikacyjny turniej szachowy. Organizatorami imprezy byli: UKS „Szachowa Dwójka” Szubin przy współpracy Sekcji Szachowej LZS Szubin oraz Zespołu Szkół w Szubinie.Turniej otworzył zastępca burmistrza Szubina p. Mariusz Piotrkowski. Celem zawodów zdobycie doświadczenia w grze turniejowej, umożliwienie zdobycia norm na wyższe kategorie szachowe a także przygotowanie do występów ligowych w sezonie 2008/2009. Turniej rozegrano w dwóch grupach: „A” i „B”. Grupa „A” grała 4 rundy tempem ligowym (każdy z graczy miał do dyspozycji 1 godz. 30 min. na wykonanie 30 posunięć + 30 min. na dokończenie partii z uwzględnieniem zaoszczędzonego czasu do pierwszej kontroli). W grupie tej grało 6 zawodników. Zwyciężył faworyt; Przemysław Kuchnio ze Świecia. Zwyciężył wyraźnie, znajdujący się w bardzo dobrej formie Jacek Urban ze Świecia. Dwaj zawodnicy z Szubina; Michał Zieliński i Gromosław Kroczka wypełnili normy na IV kategorię szachową. W grupie „B” grano 6 rund tempem 60 min. na partię dla zawodnika. Rywalizację w tej grupie toczyło dziesięcioro zawodników. Turniej sędziował P. Lech w asyście J. Białasa. Zwycięzcy obu grup otrzymali puchary i dyplomy, a wszyscy pozostali uczestnicy dyplomy pamiątkowe. Następną imprezą szachową organizowaną przez UKS „Szachowa Dwójka” Szubin będzie turniej JESIEŃ – Szubin 2008, który odbędzie się 29 listopada 2008 r.



Turniej A
Miejsce Imię i Nazwisko Klub Kategoria Ranking Punkty
1 Przemysław Kuchnio Gambit Świecie I 2082 3,5
2 Dariusz Wargulec LZS Szubin I 1910 3
3 Piotr Lech LZS Szubin I 1883 2
4 Paweł Kadukowski LZS Szubin II 1878 2
5 Jerzy Białas LZS Szubin II 1800 1,5
6 Przemysław Mochocki LZS Szubin II 1800 0



Turniej B
Miejsce Imię i Nazwisko Klub Kategoria Ranking Punkty
1 Jacek Urban Gambit Świecie II 1800 5
2 Julia Piotrowska Gambit Świecie III 1400 4
3 Danuta Karwowska LZS Szubin II 1600 4
4 Hubert Gabryszewski Nakło IV 1400 3,5
5 Michał Zieliński Szubin V 1200 3
6 Fabian Pastewski Gambit Świecie IV 1400 2,5
7 Adam Zieliński Szubin IV 1400 2
8 Gromosław Kroczka Szachowa Dwójka Szubin V 1200 2
9 Stanisław Pilarski Kcynia II 1800 2
10 Stanisław Moska Szubin bk 1000 0



21. 11 listopada 2008 - Turniej z Okazji Święta Niepodległości
Kcynia



Miejsce Imię i Nazwisko Miejscowość Punkty
1 P. Lech Szubin 7
2 J. Urban Świecie 6,5
3 J. Wiśniewski Nakło 6,5
4 M. Boroch Świecie 6
5 L. Bultrowicz Chełmno 6
6 P. Mochocki Kcynia 5,5
7 M. Baranek Chełmno 5
8 H. Gabryszewski Nakło 5
9 A. Zieliński Szubin 5
10 T. Madziński Kcynia 4,5
11 W. Badyra Chełmno 4,5
12 M. Zieliński Szubin 4,5
13 G. Kroczka Zalesie 4,5
14 M. Kieć Nakło 4
15 J. Piotrowska Świecie 4
16 P. Kondys Grocholin 4
17 M. Berka Kcynia 3
18 K. Polowiec Kcynia 2
19 D. Tobijański Kcynia 1,5
20 M. Polowiec Kcynia 0


22. 11 listopada 2008 - XIV Turniej Szachowy z Okazji
Święta Niepodległości - Chemik Bydgoszcz


Paweł Jaroch - BKS Chemik Bydgoszcz zorganizował dnia 11 listopada 2008r. turniej z okazji Święta Niepodległości, już po raz czternasty. Kierownikiem turnieju, a zarazem sędzią głównym, był Kazimierz Budnik. Organizator ufundował liczne nagrody rzeczowe, a najlepsi w kategorii seniorów otrzymali nagrody pieniężne przeznaczone w całości z wpisowego. Na początku turnieju był drobny poślizg czasowy, spowodowany "spóźnialskimi" zgłoszeniami i dużą ilością uczestników, którzy zgłosili się w liczbie 55. Turniej wygrał Borgula Rafał z MLKS Solec Kujawski, drugi był Paweł Jaroch z UKS MDK Nr 1 Bydgoszcz, a na trzecim miejscu uplasował się Stolarczyk Adam z Gambitu Świecie. Najlepszy junior - Łukasz Licznerski z UKS MDK Nr 1 Bydgoszcz, w ogólnej klasyfikacji był na wysokim 4 miejscu. Najlepszą kobietą okazała się Edyta Wesołowska, reprezentująca barwy gospodarzy - BKS Chemik Bydgoszcz. W turnieju zagrał Piotr Szybowicz (1996) reprezentujący AZS UKW Bydgoszcz, który zajął 16 miejsce na 55 startujących i uzyskanym rankingiem 1942 (5,5/9).


Piotr Szybowicz
Runda Przeciwnik Klub Kategoria Ranking Wynik
1 Rasmus Adrianna MDK 1 Bydgoszcz III 1400 1
2 Mazalon Mariusz Chemik Bydgoszcz K 2166 1
3 Olszewski Marek Chemik Bydgoszcz K+ 2151 0
4 Borgula Rafał MLKS Solec Kujawski M 2282 0
5 Marchlewicz Artur Centrum Bydgoszcz II 1800 =
6 Mątewski Marcin EMDEK Bydgoszcz III 1600 1
7 Frydrychowski Bogdan Bydgoszcz bk 1000 1
8 Wiśniewski Adam Łucznik Żołędowo I 2098 =
9 Jakubowski Jarosław Chemik Bydgoszcz K 2125 =



23. 29 listopada 2008 - XII Turniej Szachowy Jesień - ZS Szubin



Hanna Lech-Codrow - 29 listopada 2008 r. w Zespole Szkół w Szubinie odbył się turniej szachowy z cyklu 4 pory roku; JESIEŃ – Szubin 2008. Organizatorami imprezy byli: UKS „Szachowa Dwójka” Szubin przy współpracy z Sekcją Szachową LZS Szubin oraz Zespołem Szkół w Szubinie. Celem zawodów była popularyzacja gry szachowej wśród dzieci i młodzieży a także zdobycie doświadczenia w grze turniejowej przez młodych adeptów „królewskiej gry”. Tempo gry – 15 min. na partię dla zawodnika. Grano 9 rund systemem jednokołowym (każdy z każdym). W związku z nieparzystą ilością startujących, w każdej rundzie jeden z graczy pauzował. Zawodnicy prezentowali wyjątkowo wyrównany poziom. Pierwsza czwórka do ostatniej rundy walczyła o zwycięstwo. Wystarczyło, aby Gromek Kroczka w ostatniej rundzie wygrał z Adamem Zielińskim, a to on zostałby zwycięzcą turnieju. Ostatecznie zwyciężył Adam Zieliński, wyprzedzając Michała Zielińskiego i Huberta Gabryszewskiego. Ciekawostką było, że uczniowie szkół podstawowych byli zdecydowanie lepsi od gimnazjalistów, z których najlepszy zajął piąte miejsce. Nie bez znaczenia było też to, że Patryk Chrzanowski i Jakub Orlikowski od roku nie brali udziału w żadnych turniejach oraz nie uczęszczali na zajęcia kółka szachowego.  Rywalizacja w turnieju trwała około 4,5 godz. Turniej sędziował P. Lech w asyście J. Białasa. Po zakończeniu części sportowej odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Zwycięzca turnieju – Adam Zieliński otrzymał puchar. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Zamknięcia zawodów dokonał p. Piotr Lech – Prezes UKS „Szachowa Dwójka” Szubin. Były to ostatnie w tym roku zawody szachowe organizowane przez UKS „Szachowa Dwójka” Szubin. Następne odbędą się w styczniu 2009 roku. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w tych zawodach.



Miejsce Imię i Nazwisko Klub Kategoria Ranking Punkty
1 Adam Zieliński SP 1 Szubin IV 1400 7
2 Michał Zieliński SP 1 Szubin IV 1400 6,5
3 Hubert Gabryszewski Nakło IV 1400 5,5
4 Gromosław Kroczka Szachowa Dwójka Szubin IV 1400 5,5
5 Patryk Chrzanowski Szachowa Dwójka Szubin IV 1400 3,3
6 Marcin Kieć Nakło IV 1400 3
7 Marcin Domiński Szachowa Dwójka Szubin IV 1400 2
8 Tomasz Stolecki Szachowa Dwójka Szubin V 1200 2
9 Jakub Orlikowski Szachowa Dwójka Szubin IV 1400 0


24-25. 5-6 grudnia 2008 - Akademickie Mistrzostwa Polski


W akademickich mistrzostwach Polski startował Piotr Szybowicz - AZS UKW Bydgoszcz, który w turnieju indywidualnym osiągnął rezultat (5/9) z uzyskanym rankingiem 2042. W rozgrywkach drużynowych Piotr Szybowicz zagrał słabiej (5/9) i uzyskanym rankingiem z zawodów 1901. Inni członkowie drużyny AZS UKW zachowywali się mało poważnie. W chwili rozpoczęcia poszczególnych meczów siedziały często tylko dwie osoby, gdyż reszta leczyła problemy natury osobistej. Najśmieszniejsze sceny odbywały się na dalszych stołach. Bywało, iż spotkanie nie mogło się odbyć, gdyż siedziały po dwie osoby z zespołu, nie mające w dodatku naprzeciwko siebie nikogo...



Piotr Szybowicz - turniej indywidualny
Runda Przeciwnik Klub Kategoria Ranking Wynik
1 Warakomski Tomasz AE Poznań IM 2488 1
2 Jakubowski Marcin Politechnika Warszawska FM 2220 0
3 Stachowiak Kamil Uniwersytet Wrocławski M 2351 0
4 Biela Wojciech UE Wrocław III 1600 1
5 Szromba Krzysztof UJ Kraków K 2158 0
6 Jakielczyk Adam UE Wrocław II+ 1800 1
7 Rogała Robert AGH Kraków II 1800 1
8 Kozłowski Tomasz Uniwersytet Białystok I 2000 0
9 Durkacz Jarosław Politechnika Opole III 1600 1



Piotr Szybowicz - turniej drużynowy
Runda Przeciwnik Klub Kategoria Ranking Wynik
1 Maciejczak Jakub Politechnika Poznańska M 2358 0
2 Podleśny Miłosz WSZiL Rzeszów bk 1000 1
3 Łuka Dariusz Politechnika Rzeszowska II 1875 0
4 Bałandynowicz Wojciech AGH Kraków I 2026 0
5 Tuszyński Łukasz Uniwersytet Szczeciński IV 1400 1
6 Povstenko Yurij AJD Częstochowa I 2000 1
7 Nawrocki Przemysław UAM Poznań I+ 2023 1
8 Bugaj Mikołaj WAT Warszawa I+ 2041 0
9 Wróbel Maciej Politechnika Opolska II 1884 1


26. 12 grudnia 2008 - Turniej Mikołajkowy
UKW Bydgoszcz

W turnieju startował Piotr Szybowicz.

27. 14 grudnia 2008 - IX Mecz Bydgoszcz - Toruń
Zawisza Bydgoszcz



Paweł Jaroch - Już po raz IX odbył się mecz szachowy pomiędzy dwoma miastami: Bydgoszczą i Toruniem. Tym razem Bydgoszczanie gościli przyjezdnych w ładnej sali na Stadionu Miejskiego przy ul. Gdańskiej. Prezydent Miasta Bydgoszczy, Konstanty Dombrowicz ufundował okazały puchar dla zwycięzcy meczu. Minusem był brak bufetu, ale można było skorzystać z płatnej kawiarni. Sala była dobrze przygotowana dzięki pomocy (sprzętowej także) klubów MKS EMDEK Bydgoszcz i BTSz CENTRUM Bydgoszcz. PKS WIATRAK pożyczył jeszcze 20 zegarów. Sędzią zawodów był Andrzej Karpiński, a kapitanem Bydgoszczy - Paweł Jaroch i Torunia - Włodzimierz Strzemkowski. Rola kapitanów głównie sprowadzała się do ustalenia składów, w tym licznych rozmów telefonicznych. Tempo gry wynosiło 20 posunięć na 1 godzinę i 1 godzina do końca partii.
Po rocznej przerwie ósme już zwycięstwo wywalczyła ekipa z Bydgoszczy, która wygrała w stosunku 22 do 15, a na poszczególnych szachownicach wyniki były następujące: "seniorskie": 14,5 - 5,5, "kobiece": 3-1, "old-boye": 0-5, "juniorzy": 4,5 - 3,5. Obie drużyny przystąpiły w mocno osłabionych składach, choć większe powody do zmartwień miał Toruń. Szkoda tylko, że w meczu zanotowano trzy obustronne walkowery, ale widać, że niepewność terminu wprowadziła u części zawodników rezygnację z udziału w meczu. W meczu w drużynie Bydgoszczy wystąpił Piotr Szybowicz, który wygrał partię z Winicjuszem Drozdowskim na 19 szachownicy seniorskiej.


28. 29-30 grudnia 2008 - I Otwarte Mistrzostwa MDK 1
MDK 1 Bydgoszcz



Mariusz Stoppel - Po raz pierwszy w takiej formule zorganizowano dla dzieci i młodzieży turniej w szachach szybkich. Tradycyjne mistrzostwa klubu zastąpiły zawody w założeniu mające umożliwić rywalizację szachistów z poza MDK nr 1. Zawodnicy rywalizowali w dwóch grupach: do i od III kategorii. W grupie doświadczonych już pasjonatów królewskiej gry warto odnotować start wychowanków "Emdeku" Bydgoszcz (Michał Tarkowski), MDK nr 5 (Tomasz Żebracki) i "Chemika" Bydgoszcz (Krzysztof Sobkowski). Zresztą w stawce siedmiu zawodników aż sześciu to finaliści mistrzostw Polski. Młodzież potraktowała zawody treningowo, ale poważnie. Była to okazja do spotkania się w kończącym się roku, jak również przetestowania nowych zegarów elektronicznych, na których grać można właściwie tylko w imprezach ogólnopolskich. Turniej przebiegł w miłej, poświątecznej atmosferze. Rozdano drobne upominki, dwójka najmłodszych adeptów królewskiej gry zdobyła swe pierwsze kategorie szachowe. Szkoda tylko, że nikły był odzew środowiska lokalnego i regionalnego na w/w propozycję. Jak rozumiem, i może nie czas właściwy, a może "co innego".
Zawody sędziował Mariusz Stoppel. Ciekawostką może być fakt uzupełnienia stawki do parzystej liczby zawodników przez Piotra Szybownicza - jednego z popularyzatorów wiedzy o historii szachów w województwie, co spotkało się z serdeczną reakcją młodzieży.



Turniej A
Miejsce Imię i Nazwisko Klub Kategoria Ranking Punkty SB
1 Mateusz Brzeziński MDK 1 II+ 1904 6/7 17,00
2 Michał Tarkowski EMDEK I+ 2062 5 13,75
3 Łukasz Licznerski MDK 1 I 1932 5 13,25
4 Piotr Szybowicz AZS I 1996 4,5 11,00
5 Tomasz Żebracki MDK 5 II 1795 3,5 7,50
6 Krzysztof Sobkowski Chemik II 1570 3 5,00
7 Szymon Wiśniewski MDK 1 III 1600 1 0,00
8 (1) Karolina Skoczek MDK 1 II 1600 0 0,00