WALNE ZEBRANIE DELEGATÓW KPZSZACH
7 LUTEGO 2016 TORUŃ







Galeria zdjęć



Protokół obrad Walnego  Sprawozdawczo - Wyborczego Zebrania Delegatów KPZSzach
7 luty 2016 Bydgoszcz


Porządek obrad:

Otwarcie i powołanie prezydium.
Wybór przewodniczącego i protokolanta.
Zatwierdzenie porządku obrad.
Zatwierdzenie regulaminu obrad.
Wybór komisji mandatowo-skrutacyjnej oraz uchwał i wniosków.
Sprawozdanie Zarządu z działalności organizacyjnej i sportowej.
Sprawozdanie finansowe za 2015 r.
Sprawozdanie z działalności Kolegium Sędziów.
Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej.
Sprawozdanie Komisji Mandatowej.
Dyskusja nad sprawozdaniami.
Wniosek Komisji Rewizyjnej – absolutorium dla Zarządu za czteroletnią kadencję.
Wybory do Władz KPZszach
Wybór Prezesa Zarządu KPZSzach,
Wybór członków Zarządu PZSzach, delegatów na walne PZSzach i członków Komisji Rewizyjnej KPZSzach.
Dyskusja programowa i wnioski.
Ogłoszenie wyników wyborów.
Przyjęcie uchwał „Walnego Zgromadzenia Delegatów KPZSzach”.
Zakończenie zebrania Walnego Zgromadzenia Delegatów KPZSzach.

Otwarcie i powołanie prezydium

Zebranie Delegatów rozpoczęło się w dniu 07 lutego 2016 roku o godzinie 15.30 w sali konferencyjnej „Park Hotel” przy ul. Wrocławskiej 3 w Bydgoszczy tj. w drugim terminie. Otwarcia zebrania dokonał prezes Benedykt Mroziński, który przeczytał zaproponowany porządek obrad.

Wybór przewodniczącego i protokolanta

Następnie prezes Mroziński zaproponował na przewodniczącego zebrania Ulricha Jahra, który wyraził zgodę na dalsze prowadzenie obrad WZD. Do prezydium honorowego zebrania powołano Piotra Szybowicza, który prowadził od kilku lat badania naukowe nad historią szachów na Kujawach i Pomorzu co zaowocowało tytułem naukowym doktora nauk humanistycznych. Przybyli delegaci jednogłośnie zatwierdzili wybór przewodniczącego. Następnie na protokolanta wybrano Piotra Szybowicza, który wyraził zgodę na zapisywanie przebiegu zebrania. Na wniosek Ulricha Jahra minutą ciszy uwieczniono zmarłych szachistów i działaczy szachowych: Edwarda Ozorowskiego, Józefa Klugiewicza, Włodzimierza Przybyłę, Mariana Będzińskiego i Kazimierza Sobicha.

Delegat UKS OPP Toruń Paweł Pawłowski przekazał na ręce przewodniczącego zebrania pisemne oświadczenia Andrzeja Harasimowicza (Komisja Klasyfikacji i Ewidencji KPZSzach) i Pawła Grochowalskiego (Komisja Rewizyjna) o niemożności przybycia na zebranie z uwagi na obowiązki zawodowe. Jednocześnie Andrzej Harasimowicz w przesłanym oświadczeniu wyraził chęć dalszej pracy w Zarządzie KPZSzach.

Zatwierdzenie porządku obrad

W dalszej kolejności jednogłośnie przyjęto porządek obrad (16 głosów –  ZA, 0 – PRZECIW, 0 – WSTRZYMUJĄCYCH SIĘ).

Zatwierdzenie regulaminu obrad

Następnie przyjęto regulamin obrad (16 głosów –  ZA, 0 – PRZECIW, 0 – WSTRZYMUJĄCYCH SIĘ).

Wybór komisji mandatowo-skrutacyjnej oraz uchwał i wniosków

Do Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej wybrano Kazimierza Jurkiewicza i Mariusza Stoppela, którzy wyrazili zgodę na objecie tych funkcji (16 głosów – ZA, 0 – PRZECIW, 0 – WSTRZYMUJACYCH SIĘ). Na 26 członków uprawnionych komisja wykazała 16 mandatów.

Do Komisji Uchwał i Wniosków wybrano Andrzeja Karpińskiego oraz Jerzego Śniadeckiego, którzy wyrazili zgodę na objecie tych funkcji (16 głosów – ZA, 0 – PRZECIW, 0 – WSTRZYMUJACYCH SIĘ).

Sprawozdanie Zarządu z działalności organizacyjnej i sportowej

Prezes Benedykt Mroziński przystąpił do odczytania Sprawozdania z działalności Zarządu KPZSzach za 2015, a następnie za okres kadencji 2012-2016 (załączone do protokołu). Swoje wystąpienie wzbogacił osobistymi refleksjami i przemyśleniami, które w jego opinii mogą być przydatne nowo powołanym władzom KPZSzach (wystąpienie trwało 40 minut).

Piotr Szybowicz przystąpił do odczytania szczegółowego raportu z zakresu osiągnięć sportowych KPZSzach (będącego częścią sprawozdania ze swojej działalności). Materiał zawierał ponadto pierwszą w historii analizę naukową życia szachowego w latach 2012-2016 i w minionym roku 2015, a także kluczowe wnioski na temat przyszłego funkcjonowania KPZSzach - kompleksowa strategia rozwoju. Piotr Szybowicz zamierzał także przedstawić poziom sportowy i organizacyjny szachów na Pomorzu i Kujawach w stosunku do lat ubiegłych. Tylko i wyłącznie w oparciu o zestawienia z danymi historycznymi można ocenić całokształt osiągnięć KPZSzach i stwierdzić na jakim poziomie funkcjonuje związek. Materiały te zostaną umieszczona na witrynie internetowej KPZSzach.

W 2015 roku szachiści Pomorza i Kujaw zdobyli 12 medali mistrzostw Polski (fakt ten wywołał zdziwienie na sali obrad, gdyż w poprzedniej prelekcji przedstawiono tylko osiągnięcia Alicji Śliwickiej), a dwa ekstraligowe kluby – Rotmistrz Grudziądz i Baszta Żnin nawiązywały do epoki Łączności Bydgoszcz, Formetu Bydgoszcz i Chemika Bydgoszcz (na stronie KPZSzach nie było nawet wzmianki na ten temat i nie zostało to utrwalone w powszechnej świadomości). Kilka lat temu rozpoczęła się kolejna epoka w regionalnej historii, a główne wydarzenia były praktycznie niezauważalne przez miejscowe środowisko. Szachy na Pomorzu i Kujawach znajdują się w fazie szybkiego rozwoju, a nie zapaści. Od wielu lat zauważalny stawał się spadek znaczenia Bydgoszczy w sferze organizacyjno-sportowej, na rzecz mniejszych ośrodków. Bydgoszcz sprawowała hegemonię na szachownicy Pomorza i Kujaw od zakończenia II wojny światowej. W latach 70. i 80. XX wieku dominacja dzięki wspomnianym na wstępie bydgoskim klubom miała charakter absolutny. Jednak KPZSzach to nie tylko Bydgoszcz i to co obecnie obserwujemy to po prostu spadek znaczenia jednego ośrodka na rzecz innych, a nie upadek całości. Omawiany region nigdy nie zaliczał się do czołowych w Polsce, a rozwój w latach 70. i 80. XX wieku zawdzięczamy pojedynczym klubom – Łączności i Chemikowi.

Większość obserwatorów działalności szachowej zauważa jedynie zagadnienia mikrohistoryczne, a dopiero naukowa analiza wszystkich danych uwypukla złożoność zagadnienia na poziomie makrohistorycznym. Sytuacja w tym drugim zakresie różni się zasadniczo od zastanych doświadczeń pojedynczych osób – zakorzenionych dogmatów i mitów. Materiał, który przedstawił sekretarz KPZSZach nieco rozjaśnił pogląd na przedstawioną tezę, wśród przybyłych delegatów, a zainteresowane tym opracowaniem osoby odsyłamy do lektury opracowania Piotra Szybowicza.

Sprawozdanie finansowe za 2015 r.

Sprawozdanie finansowe Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego odczytał skarbnik KPZSzach Janusz Augustowski (załączone do protokołu), który wnioskował aby w przyszłości rozliczenia imprez szachowych współorganizowanych przez KPZSzach były bardziej szczegółowe, z większym naciskiem na wyodrębnienie środków finansowych uzyskiwanych od władz samorządowych i sponsorów.

Sprawozdanie z działalności Kolegium Sędziów.

Z kolei sprawozdanie z działalności Kolegium Sędziów nie zostało odczytane. Ulrich Jahr poinformował zebranych, iż Maria Michalska nie wiedziała o Walnym Zebraniu Delegatów oraz nie sporządziła sprawozdania. Ulrich Jahr zgłosił propozycję, aby kolegium rozwiązać. Swój projekt umotywował faktem, iż sędziowie są rozproszeni, kolegium nie miało możliwości nominacji na sędziów głównych imprez związkowych, gdyż zarząd zarezerwował sobie prawo do tego. Jak stwierdził, z relacji ustnej Marii Michalskiej wynikało, iż Kolegium Sędziów dostarczało materiały do publikacji na stronie związkowej, ale Paweł Jaroch ich nie umieszczał. Janusz Augustowski przypomniał, iż od września 2015 r. administratorem strony KPZSzach jest Kamil Maciejewski, a Maria Michalska mogła przekazywać materiały KS także bezpośrednio do prezesa lub administratora. Ponadto przypomniał, iż Maria Michalska nie uczestniczyła w zebraniach Zarządu KPZSzach, gdyż zawsze jej nie pasowało, nawet wówczas gdy gremium to spotkało się pod jej domem w Toruniu. Ulrich Jahr stwierdził, iż wielu arbitrów nie uczestniczy w sędziowaniu, gdyż nie są zapraszani. Ulrich Jahr przypomniał, iż sam otrzymuje zaproszenia z różnych części kraju i sędziuje bezpłatnie. Benedykt Mroziński zauważył braki kadrowe w klubach oraz to, że nie ma kto sędziować meczów ligowych. Natomiast sprowadzanie sędziów z innych miast jest kosztowne i może sprawić kryzys w rozgrywkach. Kazimierz Jurkiewicz stwierdził, iż w przypadku pojawienia się nowych kosztów związanych z koniecznością zapewnienia sędziego na mecze ligowe rozgrywane przez jego drużyny, klub PKS  Leśny Bydgoszcz zostanie najpewniej rozwiązany, a podobna sytuacja może przydarzyć się w kilku innych ośrodkach szachowych.

Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej.

Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej odczytał jej przewodniczący Paweł Pawłowski (załączone do protokołu). Podkreślił on, iż w obradach Komisji Rewizyjnej wzięli udział wszyscy jej członkowie, którzy z przyczyn osobistych lub zawodowych nie mogli w dniu dzisiejszym stawić się na WZD.

Sprawozdanie Komisji Mandatowej.

Sprawozdanie Komisji Mandatowej odczytał Mariusz Stoppel, który stwierdził, że na 26 delegatów z głosem stanowiącym, obecnych jest 16. Wobec tego WZD jest uprawnione do podejmowania uchwał wymagających połowy głosów uprawnionych do głosowania, za wyjątkiem statutu, do którego zmiany konieczna jest obecność 2/3 głosów (załączone do protokołu).

Dyskusja nad sprawozdaniami

Następnie wywiązała się dyskusja nad sprawozdaniami. Głos jako pierwszy zabrał Ulrich Jahr, który zauważył brak przedstawienia rozliczenia uchwał poprzedniego walnego zgromadzenia oraz stwierdził, iż żaden z działaczy, na obecnym zebraniu nie został nagrodzony, co sprawiło niedopatrzenie w związku. Jarosław Wiśniewski odczytał wykaz uchwał zatwierdzonych na poprzednim Walnym Zebraniu Delegatów KPZSzach w dniu 19 kwietnia 2015 roku w Kowalewie Pomorskim. Z odczytu tego wynikało, że Zarząd KPZSzach zrealizował niemal wszystkie podjęte wówczas uchwały za wyjątkiem uchwały nr 2 dotyczącej powołania Kolegium Trenerów KPZSzach (brak chętnych do zasiadania w tym gremium). Ponadto Benedykt Mroziński odpowiadając na uwagę Ulricha Jahra zauważył, iż uchwały były realizowane na bieżąco. Natomiast wyróżnienia wręczono w lipcu 2015 roku na turnieju w Kowalewie Pomorskim. Wniosek KSz Gambit Świecie z grudnia 2015 będzie rozpatrywany przez nowy zarząd. Pojawiły się osoby, które nie dostały odznak na czas. Jako przykład podano Pawła Grochowalskiego. Janusz Augustowski zauważył, iż KPZSzach nie wystąpił o odznaczenia państwowe dla szachistów. Nawiązał też do przyczyn małej frekwencji na mistrzostwach województwa – zasugerował wydłużenie zawodów tak by było mniej dni z dwiema rundami. Jacek Górny zadał pytanie o pozyskiwanie środków na działalność związku. Paweł Mroziński stwierdził, iż środki te, najczęściej pochodzą z kieszeni uczestników organizowanych turniejów szachowych, rejestracji w klubie zawodnika, opłat rankingowych, opłat za nadanie kategorii szachowych, itp. Związek powinien też zarabiać na każdym turnieju, który organizuje. Janusz Augustowski powiadomił zebranych, iż fundusze należy pozyskiwać od lokalnych sponsorów, gmin, marszałka województwa. W kasie związku są deficyty, gdyż wszystko przeznaczane jest na nagrody, a nawet fundusze pozyskane z wpisowego. Andrzej Karpiński rozróżnił turnieje związkowe i klubowe. W turniejach klubowych jest to prywatna sprawa organizatorów. Absencja w turniejach wielu zawodników wynika z niskich nagród i wysokiego wpisowego. Benedykt Mroziński zasugerował poszukiwanie organizatorów z funduszami i poinformował zebranych, iż nie stać nas na większy budżet turniejowy. Tendencja wykupywania licencji maleje, nowe opłaty spotkały się ze sprzeciwem, a związek wyszedł naprzeciw oczekiwaniom. Jarosław Wiśniewski nawiązał do dylematu - czy wręczać wszystkim dzieciom nagrody, czy tylko ograniczyć się do kilku miejsc, ale z atrakcyjnymi upominkami. Najczęściej jest tak, że pulę nagród finansowych stanowi zebrane wpisowe od zawodników i zwykle z uwagi na często niską frekwencję nie są to środki pokaźne. Janusz Augustowski stwierdził, iż zawodnicy KPZSzach są niejako żebrakami, ponieważ mają środki finansowe na różne przyjemności, natomiast żal im wydać parę groszy na szachy. Benedykt Mroziński stwierdził, że był okres na turnieju w Kowalewie Pomorskim, iż I nagroda wynosiła 2500 złotych netto. Ryzyko umieszczenia informacji o takiej nagrodzie w komunikacie, wiąże się z niewystarczającą frekwencją i pobraniem zbyt małych funduszy z wpisowego. Paweł Mroziński zasugerował, iż przed następnym Walnym Zebraniem Delegatów należy opracować informację wskazującą na model postępowania w takich przypadkach na terenie innych województw. Następnie, nawiązując do uchwalonego przez PZSzach wymogu powoływania wojewódzkiego administratora danych i ewidencji (co jest bardzo pracochłonne i najczęściej związane z koniecznością ponoszenia przez szachowe związki wojewódzkie dodatkowych kosztów) poinformował zebranych, iż obecnie, nawet nadanie V kategorii szachowej będzie wymagało umowy z zawodnikiem oraz poniesienia przez niego opłaty, którą wysokość ustalają zarządy wojewódzkie. Pojawiają się nowe koszty. W związku z powyższym trzeba będzie prawdopodobnie zapłacić administratorowi ewidencji i klasyfikacji, co najprawdopodobniej wiązać będzie się z koniecznością zapewnienia środków na ich zaspokojenie. Benedykt Mroziński przypomniał genezę organizacji V ligi szachowej, kiedy to kluby miały łatwiej w zakresie dopasowywania składów. Zapytał też zebranych czy inicjatywa ta ma być kontynuowana. Wyraził też uznanie dla prowadzącego rozgrywki drużynowe w sezonie 2015/2016, sędziego głównego Mariusza Stoppela za szybką aktualizację wyników lig.

Wniosek Komisji Rewizyjnej – absolutorium dla Zarządu za czteroletnią kadencję.

Wobec braku kolejnych głosów przewodniczący WZD Ulrich Jahr zarządził głosowanie nad wnioskiem Komisji Rewizyjnej o udzielenie Zarządowi KPZSzach absolutorium za czteroletnią kadencję. W głosowaniu oddano 16 głosów: 15 – ZA, 0-PRZECIW, 1 WSTRZYMUJACY SIĘ. Wobec powyższego Zarząd KPZSzach otrzymał absolutorium za działalność w kadencji 2012-2016 roku.

Wybór Prezesa Zarządu KPZSzach

Następnie przystąpiono do zgłaszania kandydatur na stanowisko prezesa KPZSzach. Kazimierz Jurkiewicz zaproponował na to stanowisko kandydaturę Jarosława Wiśniewskiego, który wyraził zgodę na kandydowanie. Innych kandydatur nie zgłoszono, wobec czego Mariusz Stoppel omówił statutowe zasady wyłaniania nowego prezesa Zarządu KPZSzach, po czym wręczył karty do głosowania. W wyniku tajnego głosowaniu, w którym wzięło udział 16 delegatów oddano 15 głosów – ZA, 1-PRZECIW, 0 WSTRZYMUJACY SIĘ. Wobec powyższego na prezesa KPZSzach na kolejną kadencję 2016-2020 wybrano Jarosława Wiśniewskiego. Nowo powołany prezes Jarosław Wiśniewski podziękował za okazane zaufanie oraz docenienie tym samym jego dotychczasowej czteroletniej pracy w Zarządzie KPZSzach na stanowisku wiceprezesa do spraw organizacyjnych. Ponadto podziękował ustępującemu prezesowi Benedyktowi Mrozińskiemu za wysiłek i wkład na rzecz rozwoju i promocji szachów w województwie kujawsko – pomorskim w okresie ostatnich czterech lat. Przypomniał, iż na początku był niejako anonimowym działaczem z niewielkiego miasta jakim jest Nakło nad Notecią. Przez cztery lata pracy w Zarządzie KPZSzach wzbogacił swoją wiedzę na temat życia szachowego w regionie Pomorza i Kujaw, organizacji wielu imprez szachowych różnego szczebla i nawiązanie nowych kontaktów z działaczami i szachistami. Wyniesione doświadczenie, będące konsekwencją zarówno sukcesów jak i popełnianych niekiedy błędów postara się wykorzystać w pracy na rzecz rozwoju i promocji szachów na terenie województwa kujawsko - pomorskiego. Przedstawił też główne kierunki swojego działania w okresie rozpoczynającej się kadencji, kładąc szczególny nacisk na:

-reorganizację systemu finansowania związku,
-aktywizacja działaczy, rodziców oraz opiekunów do pozyskiwania środków na wspieranie szachów w województwie (jako przykład podał Michała Fiugajskiego, który zebrał fundusze na turniej FIDE w Solcu Kujawskim)
-faktyczne powołanie Kolegium Trenerów KPZSzach oraz trenera Kadry Młodzików
-dalsze wychodzenie z szachami poza utarte szlaki, organizacja zawodów w nowych miejscach, powstawanie nowych sekcji szachowych w mniejszych miejscowościach
-zorganizowanie kursu instruktora szachowego oraz sędziowskiego
-organizowanie co najmniej raz na pół roku konferencji sędziowskich oraz trenerskich i instruktorskich, celem wymiany doświadczeń, poglądów lub prowadzenia zajęć doszkalających
-nawiązanie lepszej współpracy w dużymi miastami w województwie w zakresie organizacji imprez szachowych
-dalsze pilotowanie projektu „Edukacja poprzez szachy w szkole” oraz wdrażanie programu nauczania szachów w szpitalach dla chorych dzieci w oparciu o wolontariat
-wskrzeszenie faktycznej współpracy z Kolegium Sędziów KPZSzach
-utrzymywanie aktywnego kontaktu z władzami PZSzach
-renowacja strony internetowej związku (w zakresie tym zgodził się wspomagać administratora strony Andrzej Harasimowicz)
-nagradzanie aktywności działaczy i sędziów szachowych, co niewątpliwie zachęci do pracy na rzecz szachów
-położenie nacisku na jawność działania władz związków poprzez szczegółowe rozliczanie organizowanych wydarzeń szachowych
-wniosek o przeniesienie siedziby KPZSzach do Nakła (co spotkało się z pozytywną opinią delegatów WZD)
-wystąpienie z wnioskiem o nadanie tytułu honorowego członka KPZSzach

Ulrich Jahr był pod wrażeniem przedstawionego programu działania na najbliższe cztery lata i życzył nowemu prezesowi Jarosławowi Wiśniewskiemu realizacji większości zapowiedzianych inicjatyw. Podkreślił, iż prezes pracuje społecznie i jest cały czas narażony na krytykę oraz podobnie jak każdy z poprzednich prezesów będzie musiał stawić temu czoła. Charakterystycznym bowiem jest, iż członkowie związku chcą tylko korzystać, a rzadko kiedy dawać i przyjmują zazwyczaj postawę roszczeniową.

Piotr Szybowicz przedstawił listę poprzednich prezesów, poczynając od Klemensa Kulli (1937) i dodał, że Jarosław Wiśniewski jest dziesiątym prezesem zarządu wojewódzkiego związku szachowego (województwo pomorskie, bydgoskie, kujawsko - pomorskie) .

Wybór członków Zarządu PZSzach, delegatów na walne PZSzach i członków Komisji Rewizyjnej KPZSzach.

Mariusz Stoppel przedstawił zasady głosowania na członków Zarządu KPZSzach, Komisji Rewizyjnej i delegatów na walny zjazd PZSzach. Prezes Jarosław Wiśniewski (Występ) zaproponował zarząd 6-osobowy, z pośród którego 5 osób wybranych będzie w dniu dzisiejszym, a jedna osoba – przewodniczący Kolegium Sędziów zostanie dokooptowany po wyborze jego nowej kapituły. Prezes podał listę kandydatów: Andrzej Leśniak (Świecie) – sprawy organizacyjne, Andrzej Harasimowicz (Toruń) – klasyfikacja i ewidencja, Karol Jaroch (Świekatowo) – sprawy młodzieżowe, Janusz Augustowski (Włocławek) – skarbnik, Piotr Szybowicz (Szubin) – sekretarz. Ponadto zaproponowano inne kandydatury, w tym Pawła Pawłowskiego oraz Andrzeja Karpińskiego, którzy jednak nie wyrazili zgody na kandydowanie. W głosowaniu wzięło udział 16 delegatów. Wyniki głosowania przedstawiały się następująco:  Janusz Augustowski 16/16, Andrzej Harasimowicz 16/16, Karol Jaroch 13/16, Piotr Szybowicz 13/16, Andrzej Leśniak 16/16.

Wybór Komisji Rewizyjnej - Zaprezentowano następujące kandydatury: Pawła  Pawłowskiego, Adama Musiała, Jerzego Śniadeckiego, Marka Lewandowskiego, Mariusza Stoppela, którzy jednak nie wyrazili zgody na kandydowanie. Zgodę wyrazili następujący delegaci: Andrzej Karpiński, Kazimierz Budnik i Jacek Górny. Wyniki głosowania przedstawiały się następująco: Kazimierz Budnik 15/16, Jacek Górny 16/16, Andrzej Karpiński 16/16.

Wybory delegatów na walny zjazd PZSzach - Zaprezentowano następujące kandydatury: Jarosława Wiśniewskiego, Benedykta Mrozińskiego, Jerzego Śniadeckiego, Andrzeja Karpińskiego i Janusza Augustowskiego. Wyniki głosowania przedstawiały się następująco: Jarosław Wiśniewski 14/16, Benedykt Mroziński 11/16, Jerzy Śniadecki 14/16, Andrzej Karpiński 8/16, Janusz Augustowski 12/16. Andrzej Karpiński otrzymał zatem status delegata rezerwowego.

Dyskusja programowa i wnioski.

Ulrich Jahr omówił sytuację przyznawania rankingów i kategorii przez PZSzach. Zawodnicy z II kategoriami posiadają często ranking np. 1050 co jest nieporozumieniem, gdyż większość nie gra w sile II kategorii. Na liście startowej kandydat na mistrza bez rankingu FIDE jest za zawodnikiem z rankingiem FIDE np. 1050, gdyż ten posiada ranking FIDE. Zasugerował tym samym likwidację kategorii szachowych PZSzach, czym powinny się zająć ogólnopolskie władze szachowe.

Ulrich Jahr poinstruował Jarosława Wiśniewskiego o krokach, które należy jak najszybciej podjąć: zawiadomić PZSzach, Stowarzyszenie Związków Sportowych, sąd administracyjny, bank, należy szybko dopracować protokół zebrania, sporządzić listę obecności, ukonstytuować zarząd, ogłosić termin zebrania Kolegium Sędziów, opublikować adres związku w internecie, instytucje muszą zostać poinformowane gdzie kierować korespondencję, wykonać nową pieczątka związku, wykonać drugi protokół z ukonstytuowania się zarządu do sądu.

Wniosek 1 - Janusz Augustowski zaproponował nawiązanie współpracy z firmą Votum, która pomaga w sprawie odszkodowań w razie wypadków. Prezesem firmy jest Andrzej Dadełło. Janusz Augustowski postanowił dostarczyć karty dla klubów.

Wniosek 2 - Piotr Szybowicz  zaproponował dyskusję - czy zarząd ma pozyskiwać nowych działaczy i nowe kluby w terenie, które można zrzeszyć w KPZSzach. WZD powinno zalecić nowemu zarządowi nawiązanie kontaktu z ośrodkami szachowymi w celu ewidencjonowania nowych sekcji szachowych. KPZSzach powinno nawiązać z nimi kontakt i wyznaczyć konkretnych działaczy do wykonania tego przedsięwzięcia.

Kolejną inicjatywą było podjęcie dyskusji - jak sukcesy szachistów w ostatnim okresie przekuć na rozwój sportowy w KPZszach. Wypowiedział się jedynie Andrzej Karpiński, który zaproponował podjęcie kroków propagandowych w pokazywaniu sukcesów gwiazd szachowych KPZSzach.

Wniosek 3 - Andrzej Karpiński postulował kolejny rok z rzędu powiększenie składu III ligi do 12 drużyn.

Andrzej Karpiński stwierdził także, iż kadra nie może być ustawiona pod trenera, trener kadry nie tylko szkolić, ale także powinien szukać fachowców, a nie wyjeżdżać z juniorami i sam grać przy okazji w turniejach. Dlaczego nie zaprasza się trenera Maksimenki na konsultacje, który spojrzy na naszych wychowanków okiem fachowca. Pieniądze na ten cel pochodzą ze Stowarzyszenia Związków Sportowych, 90 lat PZSzach – 90 turniejów na 90 lat PZSzach – taki turniej u nas, makroregion u nas – rozsądnie kalkulować ceny, gdyż nie będzie frekwencji.

Mariusz Stoppel zaproponował  zmianę terminu półfinałów mistrzostw Polski juniorów z września na październik. Przedstawił także propozycję Komisji Dyscyplinarnej w sprawie niektórych wewnętrznych wytycznych KPZSzach – dopracowanie regulaminu przynależności zawodników do klubu, tak aby nie można było z dnia na dzień zmieniać przynależności klubowej bez zapewnienia ekwiwalentu za wyszkolenie. Janusz Augustowski zaproponował podpisywanie kontraktu z zawodnikiem posiadającym wyższą kategorię. Jarosław Wiśniewski zapewnił, iż  KPZSzach zajmie się tym problemem.

Wniosek 4 - Janusz Augustowski zaproponował rozeznanie na temat osiągnięć działaczy i wystąpienie do marszałka województwa o odznaczenia państwowe.

Wniosek 5 - Piotr Szybowicz zaproponował przeprowadzenie obchodów 80-lecia Pomorskiego Okręgowego Związku Szachowego obchody związku.

Wniosek 6 - Janusz Augustowski przestawił plan reformy rozgrywek o mistrzostwo województwa w szachach klasycznych – zminimalizowanie dni z rundami podwójnymi, wydłużenie czasu trwania turnieju do 7 dni

Wniosek 7 - Jarosław Wiśniewski postulował nadanie tytułu Honorowego Członka KPZSzach Benedyktowi Mrozińskiemu.

Przewodniczący zebrania Ulrich Jahr poprosił o odczytanie zebranych wniosków, które podlegają głosowaniu.

Przyjęcie uchwał „Walnego Zgromadzenia Delegatów KPZSzach”.

Wniosek 1 - 13 głosów: – ZA, 0 PRZECIW, 0 WSTRZYMUJACY SIĘ
Wniosek 2 - 13 głosów: – ZA, 0 PRZECIW, 0 WSTRZYMUJACY SIĘ
Wniosek 3 - 2 głosów: – ZA, 4 PRZECIW, 7 WSTRZYMUJACY SIĘ
Wniosek 4 - 13 głosów: – ZA, 0 PRZECIW, 0 WSTRZYMUJACY SIĘ
Wniosek 5 - 13 głosów: – ZA, 0 PRZECIW, 0 WSTRZYMUJACY SIĘ
Wniosek 6 - 13 głosów: – ZA, 0 PRZECIW, 0 WSTRZYMUJACY SIĘ
Wniosek 7 - 13 głosów: – ZA, 0 PRZECIW, 0 WSTRZYMUJACY SIĘ

Zakończenie zebrania Walnego Zgromadzenia Delegatów KPZSzach.

Zakończenia i podsumowania Walnego Zebrania Delegatów w Bydgoszczy dokonał prezes Jarosław Wiśniewski. Podziękował za zaufanie. Obrady WZD zakończono po ponad 6 godzinach.

Do protokołu załączono:

- Lista obecności.
- Sprawozdania Zarządu KPZSZach z działalności w 2015 roku.
- Sprawozdanie Finansowe za 2015 roku.
- Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej.
- Sprawozdanie Komisji Mandatowej.
- Wniosek Komisji Rewizyjnej o udzielenie absolutorium Zarządowi KPZSzach za 2015 r.
- 2 Listy obecności na zebraniu WZD.


PROTOKOLANT:
Piotr Szybowicz

PREZES KPZSZACH:
Jarosław Wiśniewski

PRZEWODNICZĄCY WALNEGO ZEBRANIA DELEGATÓW:
Ulrich Jahr