III FIDE OPEN SZUBIN 2014 I XXXIV TURNIEJ SZACHOWY "WIOSNA"

Miejsce Grupa Imię i Nazwisko Kategoria Punkty Ranking uzyskany
7 A Piotr Szybowicz I 4/7 2131
15 A Piotr Lech I 2,5/7 1875
15 B Danuta Karwowska II 3,5/7 1675

Relacja z zawodów

Piotr Szybowicz - W dniach od 30 maja do 1 czerwca 2014 roku odbył się w Szubinie turniej szachowy "III FIDE OPEN Szubin 2014" (zgłoszony do Światowej Federacji Szachowej) i XXXIV Turniej Szachowy "Wiosna" dla dzieci do lat 12. I turniej FIDE zorganizowano w terminie 28-29 grudnia 2012 roku, a drugi 29-30 grudnia 2013 roku. Głównym pomysłodawcą imprezy był Piotr Lech, którego wspierał Szubiński Dom Kultury, Szachowa Dwójka Szubin, firma Pablo Chess i Piotr Szybowicz. Po raz drugi w historii miasta przebieg zawodów był transmitowany na żywo przez internet - 5 szachownic, na których grali czołowi uczestnicy turnieju.
Na liście startowej znaleźli się szachiści z całej Polski. Reprezentowane były następujące kluby (20): Sandecja Nowy Sącz, SP 1 Jedynka Tychy, Trzydziestka Olsztyn, Start Elbląg, Ormuzd Kartuzy, Cor Cordium Starogard, AZS Poznań, Kiliński OSiR Trzemeszno, Chrobry Gniezno, Gambit Świecie, Krajna Sępólno Krajeńskie, Kopernik Inowrocław, PKS Wiatrak Bydgoszcz, Leśny Bydgoszcz, Pocztowiec Bydgoszcz, Chemik Bydgoszcz, MDK 1 Bydgoszcz, EMDEK Bydgoszcz, MDK 5 Bydgoszcz i gospodarz Szachowa Dwójka Szubin  oraz miejscowości (zawodnicy bez przynależności klubowej): Toruń, Wałcz, Rogoźno Wielkopolskie,  Golub Dobrzyń i Białe Błota (5). Zawody weszły do historii szachów w Szubinie jako najbardziej zróżnicowane pod względem przynależności klubowej poszczególnych uczestników. Łącznie w Szubinie zagrało 54 miłośników królewskiej gry.
"III FIDE OPEN Szubin 2014" rozegrano w dwóch grupach rankingowych: A - rankingi 1700-2100 i B - ranking do 1699.  Grano 7 rund systemem szwajcarskim z tempem 1 godzina + 30 sekund na posunięcie. Obowiązki sędziego sprawował Paweł Jaroch. W grupie A zwyciężył Michał Kanarkiewicz (Ormuzd Kartuzy) przed Przemysławem Wiśniewskim (Pocztowiec Bydgoszcz), Mirosławem Sławińskim (Trzydziestka Olsztyn) i Krzysztofem Żołnierowiczem (Gambit Świecie). Cała czwórka wymienionych zgromadziła po 5 punktów i o kolejności miejsc zadecydowała dodatkowa wartościowość. Najlepszym szubinianinem okazał się Piotr Szybowicz, który zajął VII miejsce z dorobkiem 4 punktów. W grupie B wygrał Andrzej Ciesiński z Wałcza (6) przed Piotrem Pilarskim z Rogoźna Wielkopolskiego (5), Mikołajem Walczakiem z Gambitu Świecie (5) i Wiesławem Wiśniewskim, reprezentantem klubu Kiliński OSiR Trzemeszno (5). W tym zestawieniu najlepszym zawodnikiem z Szubina była Danuta Karwowska, która zajęła XV miejsce (3,5). W XXXIV turnieju "Wiosna" tryumfował Wojciech Florek (Chemik Bydgoszcz), który wygrał wszystkie 5 partii. Kolejne miejsca zajęli: Tomasz Olchowy (Chemik Bydgoszcz) z 4 punktami, Patryk Mikołajczyk z Białych Błót  i Mariusz Matczyński z MDK 5 Bydgoszcz (obaj po 2 punkty).
Szczegółowe wyniki turniejów - turniej A, turniej B, turniej "Wiosna"