Rok szkolny 2003/2004



Najważniejsze osiągnięcia




1. Awans Agnieszki Przybielskiej do finału mistrzostw Polski
2. III miejsce SP 60 - Drużynowe Mistrzostwa Bydgoszczy Szkół Podstawowych




Szachiści




N Imię i Nazwisko Klasa Kategoria Ranking
1 Michał Majdziński IV II 1800
2 Agnieszka Przybielska V II 1600
3 Piotr Marks V III 1600
4 Krzysztof Nowakowski V III 1600
5 Kacper Gacka IV IV 1400




Osiągnięcia

1. 19-26 lipca 2003 - II Liga Juniorów - Sulejów



Tomasz Tokarski

Tegoroczne drużynowe mistrzostwa ogólnopolskiej II ligi juniorów organizował w Sulejowie k. Piotrkowa Trybunalskiego Łódzki Związek Szachowy. Przeszło 200 zawodników z 28 drużyn rywalizowało w ośrodku wypoczynkowym "Dresso". Sędziowali Eugeniusz Walczak jako główny (jednocześnie dyrektor zawodów) oraz Marek Fiedler, Przemysław Walczak i Adam Piorun w charakterze asystentów. Biuletyn (bezpłatny) redagował duet Monika Walczak - Marco Amati. Turniejowi patronowało szereg lokalnych działaczy politycznych z Marszałkiem Województwa Łódzkiego, Krystyną Ozgą na czele. Patronat medialny sprawowały Program 3 TVP oraz Radio Łódź. Stosunkowo szybkie tempo gry (30 pos./1.5 h + 30 min. na dokończenie) oraz "morderczy" rozkład gier (po raz pierwszy PZSzach zdecydował, w powszechnym przekonaniu niesłusznie, o rozgrywaniu 3 podwójnych rund) i upalna pogoda sprawiały, że do głosu w większym, niż zazwyczaj stopniu, dochodziły względy wytrzymałości psychofizycznej.
Wzorem lat ubiegłych walka - niezwykle zacięta - toczyła się o dwa miejsca, premiowane bezpośrednim awansem do ekstraligi oraz o kolejne dwa, zapewniające baraże z tegorocznymi I-ligowcami (JKSz Jaworzno, Miedź Legnica). Z powodu absencji wielu uprawnionych zespołów, zaledwie cztery ostratnie drużyny "spadały" do lig okręgowych.
Obserwatorzy podkreślają rosnący poziom tej klasy rozgrywek, w którym z roku na rok uczestniczy coraz więcej ekip z wysokimi aspiracjami punktowymi. Spora część drużyn posiłkowała się wypożyczonymi zawodnikami, co nadawało rywalizacji interesującego kolorytu sportowego oraz posmaku "zawodowstwa".
Zdecydowanym, zasłużonym, grającym najrówniej, zwycięzcą turnieju została ekipa Polonii Warszawa. Naszpikowana utytułowanymi zawodnikami, wyprzedziła nieznacznie drużynę Juvenii Hańcza Suwałki, złożoną m.in. z 3 medalistów mistrzostw Polski, reprezentantów na mistrzostwa Świata i Europy. Do ostatnich posunięć 11 rundy toczył się arcyciekawy bój o miejsca barażowe, które "rzutem na deski" przypadły bardzo silnemu w tym roku zespołowi Rolnika Róża oraz - dość niespodziewanie - drużynie Fart Kielce.
Województwo Kujawsko-Pomorskie reprezentowały, podobnie, jak w roku ubiegłym, dwie drużyny. Uprawniony do gry MKS EMDEK Bydgoszcz zrezygnował z uczestnictwa w zawodach (brak odpowiedniej liczby zawodników, którzy nawiązaliby skuteczną walkę z rywalami).
Drużyna UKS MDK Nr 1 Bydgoszcz, pod trenerską opieką Piotra Skowrońskiego, której dotkliwie doskwierały luki w składzie (26. numer startowy), od samego początku znalazła się w strefie spadkowej i do końca podejmowała dramatyczne wysiłki o utrzymanie się w lidze. Wygraną w ostatniej rundzie z zespołem Hetmana Trzebinia, przy korzystnym, nieoczekiwanym wyniku innego, decydującego o spadku meczu, "wyskoczyła" ostatecznie 1 punktem pomocniczym w górę tabeli, utrzymując się w rozgrywkach, czym niewątpliwie sprawiła miłą niespodziankę.
Brawa dla bydgoszczan, wśród których punktowały właściwie jedynie trzy pierwsze deski. Zdecydowanym liderem drużyny był Paweł Kulczyk (II, 9/11), choć trzeba uczciwie przyznać, że rywali nie miał specjalnie wymagających. Bardzo dobrze radził sobie również Janusz Kudełka (III, 7.5/11). Na znacznie trudniejszych rywali (I, 4.5/11) trafiał, mimo strefy spadkowej, kończący wiek juniorski Radosław Hetman, który również w znacznej mierze przyczynił się tego niewątpliwego sukcesu zespołu. Niestety, pozostali zawodnicy łącznie zdobyli zaledwie 8.5 pkt: Łukasz Pawelec 2.5/6, Michał Włodarski 2/5, Angelika Sarnecka 2/11 oraz Agnieszka Przybielska 2/11.
Pozostanie bydgoskiego klubu w przyszłorocznej edycji rozgrywek stworzyło niewątpliwie korzystną, dopingującą atmosferę szkoleniową. Mimo to konieczne będą "wzmocnienia" z zewnątrz, bowiem na przestrzeni roku osiągnięcie skokowego efektu szkoleniowego będzie niemożliwe.
Drużyna toruńskiego Apatora (trener Siergiej Sziłow), debiutująca w lidze po roku przerwy w zupełnie odmienionym składzie, miała znacznie trudniejsze zadanie i... wyższe aspiracje. Szesnasta na liście startowej, rozpoczęła od pechowej, wysokiej porażki z późniejszym zwycięzcą rozgrywek i kompromitującego remisu z jednym z outsiderów. Potem było jednak znacznie lepiej, a imponujące zwycięstwo z Koroną Kraków (w IX rundzie) przywróciło wysokie miejsce, a wraz z nim realne nadzieje na walkę o baraże. Niestety, X rundę toruńczycy minimalnie, pechowo przegrali, tracąc szanse na spełnienie marzeń. Ostatnia runda nie mogła już zmienić i nie zmieniła niczego.
W założeniach deski I, III oraz V (najtrudniejsze) miały utrzymać wynik w granicach 50%, natomiast pozostałe "punktować" powyżej. Plan został zrealizowany na większości szachownic, poza drugą. Andrzej Stuczyński wypadł tym razem znacznie poniżej swoich możliwości, mimo że przeciwnicy pozostawali w większości w zasięgu możliwości tego zdolnego, nierówno jednak grającego zawodnika (II, 4.5/11). "Rozkręcił" się dopiero podczas ostatnich trzech, najtrudniejszych rund, ze znacznie bardziej wymagającymi przeciwnikami.
Szachownice I i V były w olbrzymiej większości drużyn okupowane przez markowych zawodników. W tej sytuacji wynik Moniki Barańskiej (5.5/11) należy uznać za solidny, podobnie Michała Szczepińskiego (5/11), jakkolwiek zawodnik nie krył tym razem dezaprobaty dla swojego dorobku punktowego.
Sporo satysfakcji dostarczała natomiast postawa juniorów młodszych. Lidka Bryła zdobyła 7/11, Łukasz Tokarski na arcytrudnej III desce 5.5/11, zaś Bartek Tokarski - 6/11.
Młoda toruńska drużyna, jako jedna z nielicznych efektownie ubrana w koszulki klubowych kolorów, wyposażona w gadżety oraz symboliczne proporczyki dla przeciwników, zebrała jednak bardzo pochlebne recenzje i powszechne przekonanie o przyszłościowym charakterze teamu. Będzie zapewne groźnym konkurentem dla najlepszych w przyszłorocznej edycji zawodów.

W turnieju w drużynie MDK 1 zagrała Agnieszka Przybielska, która wygrała 2 partie z 11.



2. 1-14 sierpnia 2003 - Wakacje z Szachami - Ruciane Nida



Andrzej Irlik

W czterech turniejach klasyfikacyjnych łącznie wzięło udział 197 zawodników, w tym 21 zawodników z kadry wojewódzkiej Małopolskiego Związku Szachowego, którzy mieli tutaj zgrupowanie szkoleniowe. 42 zawodników uzyskało normy na wyższe kategorie. Dyplomy na zakończeniu imprezy wręczał wiceprezes PZSzach d/s młodzieżowych Grzegorz Masternak. Zespół sędziowski pracował w składzie Marek Czepiec - główny, Andrzej Irlik - asystent.
Turniej został zorganizowany w jednej z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych na Mazurach. Tu zaczynają się lub kończą mazurskie wakacje uczestników turnieju. Miasteczko Ruciane-Nida jest wspaniale położone w lasach Puszczy Piskiej objętej granicami Mazurskiego Parku Krajobrazowego, pomiędzy dwoma jeziorami: Nidzkim i jeziorem Guzianka Wielka. Tutaj można znaleźć ciszę i być w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Lasy i jeziora tworzą malowniczy krajobraz przecinany licznymi szlakami wodnymi. Nieopodal Rucianego-Nidy znajduje się leśniczówka Pranie. To tam Konstanty Ildefons Gałczyński spędził ostatnie lata swojego życia. Od 1980 roku znajduje się tam muzeum poety. Wszyscy uczestnicy turnieju mieli możliwość zwiedzenia tego muzeum.
Kadra trenerska "Wakacji z szachami": Ryszard Bernard, Marian Twardoń, Piotr Sanetra oraz Leszek Ostrowski szlifowała najmłodsze szachowe diamenty. Nad całością, organizacyjną pieczę sprawowały urocze panie: Danuta Sanetra i Anna Słomka.



Miejsce Grupa Imię i Nazwisko Klasa Kategoria Ranking Punkty
3 II Agnieszka Przybielska V III 1400 5,5/7
19 III Kacper Gacka IV IV 1400 4



3. 18-19 sierpnia 2003 - Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich P-30 - Polanica Zdrój



Miejsce Grupa Imię i Nazwisko Klasa Kategoria Ranking Punkty
18 Chłopcy do lat 10 Michał Majdziński IV II 1800 6,5/11



4.
3-6 października 2003 - Mistrzostwa Województwa Juniorów (9-13) - MDK 2 Bydgoszcz



Turnieje zostały rozegrane w czterech grupach (Chłopcy do lat 9, 11, 13 i Dziewczyny) systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund z tempem 30 posunięć na 1,5 godziny i godzina na dokończenie partii. Startowało 96 szachistów.



Miejsce Grupa Imię i Nazwisko Klasa Kategoria Ranking Punkty
5 Dziewczyny Agnieszka Przybielska V III 1400 5/7
6 Chłopcy do lat 11 Krzysztof Nowakowski V IV 1400 4,5
16 Chłopcy do lat 11 Piotr Marks V IV 1400 3,5
21 Chłopcy do lat 11 Kacper Gacka IV 1400 3


5. 24-30 października 2003 - Półfinał Mistrzostw Polski Juniorów (9-17) - Łączyno



W półfinale mistrzostw Polski brało udział 135 zawodników z województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Województwo kujawsko-pomorskie reprezentowało 69 zawodników, w tym 15 dziewcząt. Województwo pomorskie było reprezentowane przez 66 szachistów (18 dziewcząt). Zgodnie z regulaminem PZSzach, do rozgrywek finałowych kwalifikowali się zawodnicy z miejsc 1-4 z grup wiekowych do 10, 12 i 14 lat oraz z miejsc 1-3 z grup do 16 i 18 lat. Do finału mistrzostw Polski zakwalifikowała się Agnieszka Przybielska.



Miejsce Grupa Imię i Nazwisko Klasa Kategoria Ranking Punkty
2 Dziewczynki do lat 11 Agnieszka Przybielska V III 1400 6,5/10
8 Chłopcy do lat 11 Michał Majdziński IV II 1800 5/9


6. 14-16 listopada 2003 - XIII Torgelower Nachwuchsopen - Torgelow


Miejsce Grupa Imię i Nazwisko Klasa Kategoria Ranking Punkty
6 (4) Chłopcy do lat 10 Kacper Gacka IV IV 1400 6/9
8 Chłopcy do lat 12 Krzysztof Nowakowski V III 1600 6


7. 15-16 listopada 2003 - X Mistrzostwa Polski Domów Kultury - MDK 2 Bydgoszcz


Tradycyjne już zawody młodzieży z domów kultury całego kraju organizował ponownie Młodzieżowy Dom Kultury Nr 2 w Bydgoszczy. Wystartowało 13 zespołów na dystansie 9 rund systemem szwajcarskim z tempem szachów szybkich po 30 minut na partię dla zawodnika. Zwyciężyła ekipa z Radomia 27,5 pkt przed MDK Wrocław Śródmieście 26,5 pkt i MDK Nr 1 Bydgoszcz 24,5 pkt. Brązowy medal wywalczyli: Paweł Kulczyk, Janusz Kudełka, Łukasz Pawelec i Agnieszka Przybielska.


8. 13 grudnia 2003 - III Grand Prix Ziemi Chojnickiej - Chojnice


Impreza była rozgrywana w dwóch turniejach (dla seniorów i juniorów), systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund, z czasem po 10 minut dla zawodnika na partię. W osobnej klasyfikacji do lat 10 zwyciężył Michał Majdziński.


Miejsce Grupa Imię i Nazwisko Klasa Kategoria Ranking Punkty
7 (1) Juniorzy do lat 18 Michał Majdziński IV II 1800 6,5/9


9. 27-28 grudnia 2003 - V Międzynarodowy Festiwal Szachowy - Turniej o Puchar ADM - Bydgoszcz


Rozegrano trzy turnieje wchodzące w skład V Międzynarodowego Festiwalu Szachowego w Bydgoszczy. Zawody były rozgrywane w salach restauracji HAMMURABI i Administracji Domów Miejskich. g


Miejsce Imię i Nazwisko Klasa Kategoria Ranking Punkty
48 Michał Majdziński IV II 1800 3,5/9


10. 27-28 grudnia 2003 -
VI Międzynarodowy Festiwal Szachowy - Turniej Błyskawiczny pamięci Marka Paliwody - Bydgoszcz


Miejsce Imię i Nazwisko Klasa Kategoria Ranking Punkty
48 Michał Majdziński IV II 1800 3,5/11

 

11. 25-31 stycznia 2004 - XXI Międzynarodowy Turniej Szachowy Juniorów  - MDK 1


Tegoroczne zawody skupiły na starcie 132 zawodników, grających w trzech turniejach indywidualnych juniorów do 18 lat, dziewcząt do 18 lat i dzieci do 12 lat. Prowadzona była również punktacja zespołowa dla 14 drużyn. Szachiści grali systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund, z tempem po 25 posunięć na godzinę i godzina na dokończenie partii.


Miejsce Grupa Imię i Nazwisko Klasa Kategoria Ranking Punkty
4 Dzieci do lat 12 Krzysztof Nowakowski V III 1600 6,5/9
7 Dziewczęta do lat 18 Agnieszka Przybielska V III 1400 4,5
8 Dzieci do lat 12 Piotr Marks V IV 1400 6,5
58 (5) Dzieci do lat 12 Agnieszka Rżąny I bk 1000 2,5


12. 29 lutego 2004 - Otwarte Mistrzostwa Województwa w Szachach Szybkich - Żnin


Oba turnieje (mężczyzn i kobiet) rozegrano na dystasnie 9 rund, kobiecy - systemem kołowym, a męski - szwajcarskim z czasem 15 minut na zawodnika.


Miejsce Imię i Nazwisko Klasa Kategoria Ranking Punkty
54 Michał Majdziński IV II 1800 3/9
55 Piotr Marks V IV 1400 3

13. 14-23 marca 2004 - Mistrzostwa Polski Juniorów (10-12) - Kołobrzeg

Miejsce Grupa Imię i Nazwisko Klasa Kategoria Ranking Punkty
30 Dziewczynki do lat 12 Agnieszka Przybielska V III 1400 5/11


14. marzec 2004 - Drużynowe Mistrzostwa Bydgoszczy Szkół Podstawowych - MDK 2 Bydgoszcz


Ulrich Jahr

Działacze MDK Nr 2 w Bydgoszczy byli organizatorami drużynowych mistrzostw mia­sta szkół. Zgłosiło się 27 zespołów składających się z trzech juniorów i dziewczyny. Zawody rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund z tempem szachów szybkich 30 minut na zawodnika. Zwyciężył zespół SP 63 w składzie Konrad KOTULA, Krzysztof NO­WACKI, Maciej LEWANDOWSKI, Oktawia KOTULA 21,5 pkt. Na drugim miejscu SP 30 (Artur PUJSZO, Mariusz ŁĘTOCHA, Rafał PITASI, Beata TUŁODZIECKA 21 pkt, przed SP 60 (Michał MAJDZIŃSKI, Piotr MARKS, Krzysztof NOWAKOWSKI, AgnieszkaPRZYBIELSKA) 20 pkt. Na poszczególnych szachownicach najlepsze rezultaty uzyskali: I: Łukasz PAWELEC SP32, Konrad KOTULA SP63, Michał MAJDZIŃSKI SP60 po 6 pkt, II: Mariusz ŁĘTOCHA SP30, Paweł GACKOWSKI SP67, Miłosz MACIEJEWSKI, SP61, III: Filip NIEDŹWIECKI SP67, Jakub MROWIŃSKI SP48, Mateusz MAZALON SP61 po 6,5 pkt, IV: Oktawia KOTULA SP63 6,5 pkt, Beata TUŁODZIECKA SP30 6 pkt, Agnieszka PRZYBIELSKA SP60 5,5 pkt.
Sponsorami zawodów byli: Wydział Edukacji i Sportu UM, Kuratorium Oświaty, Miej­ski SZS i MDK Nr 2. Nagrody indywidualne fundowali: Totalizator Sportowy, Plus GSM, Poczta Polska i Express Bydgoski. Zawody sędziował Andrzej KARPIŃSKI przy pomocy Mariusz MAZALONA i Adama ŁĘTOCHY. Kilku zawodników, głównie niestowarzyszo­nych, zdobyło IV i V kategorie szachowe.




Miejsce Szkoła Punkty
1 SP 63 21,5
2 SP 30 21
3 SP 60 20


Imię i Nazwisko Klasa
Michał Majdziński IV
Piotr Marks V
Krzysztof Nowakowski V
Agnieszka Przybielska V


Jahr Ulrich, Komunikat Organizacyjno - Sportowy Nt 73, 6 IV 2004, s.8


15. 29 kwietnia - 2 maja 2004 - IV Międzynarodowy Turniej Szachowy Juniorów "Euro - Szachy - Talenty 2004" - MDK 1


Ogółem wystartowało 92 zawodników z Polski, Holandii, Czech i Białorusi. Młodzież została podzielona na dwie grupy wiekowe, do lat 18 i do lat 12. W obu grupach rozegrano 9 rund systemem szwajcarkim tempem 30 minut na partię.


Miejsce Grupa Imię i Nazwisko Klasa Kategoria Ranking Punkty
5 Dzieci do lat 12 Krzysztof Nowakowski V III 1600 6,5/9
9 Dzieci do lat 12 Michał Majdziński IV II 1800 6
19 (8) Juniorzy do lat 18 Agnieszka Przybielska V III 1400 4
40 Dzieci do lat 12 Kacper Gacka IV IV 1400 4
41 Dzieci do lat 12 Radosław Nowakowski III bk 1000 4