Miejsce Grupa Imię i Nazwisko Kategoria Ranking Punkty
4 D12 Kinga Młotkowska III 1156 6/9
7 D12 Inga Lubiszewska IV 1250 4/9
2 D18 Julia Humin I 1461 6,5/8

Relacja z turnieju

Paweł Jaroch - W sobotę 10 maja 2014 r. w Świekatowie odbył się Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego Juniorów w Szachach Szybkich. Było to historyczne wydarzenie, gdyż nigdy wcześniej w gminie Świekatowo nie odbyły się zawody rangi mistrzowskiej. Był to pierwszy organizacyjny sukces UKS Fala Świekatowo po sportowym osiągnięciu członka tej drużyny - Pawła Szatkowskiego, jakim był tegoroczny start w Mistrzostwach Polski Młodzików. W pięciu grupach mistrzowskich wystartowało 85 osób z całego województwa (z większych miast zabrakło tylko Włocławka i Brodnicy). Kierownikiem zawodów był Wiesław Szatkowski. Dzięki pomocy miejscowej drużyny piłkarskiej szybko i sprawnie została przygotowana sala gry za co bardzo dziękujemy. Na miejscu został otworzony specjalny sklepik dla uczestników mistrzostw. KPZSzach ufundował dla każdego uczestnika drożdżówkę. Każdy zawodnik otrzymał nagrody oraz specjalne statuetki szachowe za pierwsze trzy miejsca -wszystko o łącznej wartości ok. 1500 zł. Mistrzostwa prowadził sędzia klasy międzynarodowej Fide Arbiter Paweł Jaroch.

Szczegółowe wyniki można znaleźć poniżej. W przeciągu całych zmagań byliśmy świadkami wielu zwrotów akcji. W grupie do lat 10 Retz Adrian wygrywał jak chciał w pierwszych 6 rundach, po których miał 1,5 pkt przewagi nad kolejnym rywalem. Młody zawodnikowi z Kowalewa nie będzie dobrze wspominał partii z zawodnikami ze Świekatowa, gdyż 7 i 9 runda przyniosła mu porażki i ostatecznie zepchnęła go na drugie miejsce za równo grającego Karola Kacprzaka. Trzecie miejsce przypadło dla gospodarzy - Kajtka Żygadło. Z kolei w grupie dziewczynek do lat 12 trzy zawodniczki zdominowały całe zawody. Dosłownie rzutem na taśmę, ułamkiem punktacji pomocniczej wygrała Agata Tamoń przed Natalią Kwiatowską i Wiktorią Sivickis. Do grupy chłopców do lat 18 zostało przepisanych dwóch 14-latków w celu sprawdzenia swoich sił z lepszymi zawodnikami. Michał i Radek wypadli bardzo przyzwoicie, choć zawodnik z Grudziądza zapewne myślał o wygranej w całych zawodach, ale starty punktowe szczególnie w środku mistrzostw przekreśliły szanse na zwycięstwo. Wygrał Wojciech Mikołajczak przed Michałem Karpusem i Szymonem Wiśniewskim, który po słabym początku wygrał 4 ostatnie partię. W grupie dziewcząt do lat 18 wygrała Ola Łosińska przed Julią Humin i Oliwią Skorupą. Zawiodły zawodniczki z dwoma najwyższymi rankingami Ewelina Pyżewska i Karolina Skoczek, które zajęły odpowiednio 5 i 6 miejsce. Najliczniejszą grupą byli chłopcy do lat 14, których szeregi opuściły dwa najwyższe numery startowe (wspomniany Michał i Radek). Wykazać się mogli pozostali. Nieoczekiwanie, choć w pełni zasłużenie wygrał 11-letni zawodnik z Torunia Adam Kopaczewski, od niedawna członek Młodzieżowej Akademii Szachowej. Adaś był brany w ogólnym rozrachunku do zwycięstwa, ale stawiałem bardziej na doświadczenie "starszych" zawodników. Drugie miejsce zajął Maciek Błociński, który wraz ze zdobywcą trzeciego miejsca Borysem Paliwodą, grał bardzo równo cały turniej. Dobrze zaczął Mateusz Jaskulski zostawiając w pokonanym polu zwycięzce turnieju, ale słabszy koniec zepchnął zawodnika z Kowalewa na 4 miejsce. Słabiej zagrali rutynowani "starsi" zawodnicy Gracjan Kozakiewicz i Marcin Dróbka, którzy zajęli odpowiednio 7 i 9 miejsce.