Mistrzostwa Województwa Juniorów w Szachach Szybkich

Strona PZSzach

Strona KPZSzach

Relacja

Dawid Jankowski

W dniu 10 czerwca w salach Miejskiego Ośrodka Sportu w Żninie zostały rozegrane Mistrzostwa Województwa Juniorów do lat 14 i 18 chłopców oraz dziewcząt. Zawody odbywały się w trzech grupach chłopców do lat 14, chłopców do lat 18 oraz dziewcząt do lat 14. Na starcie imprezy stanęło 52 zawodników i zawodniczek reprezentujących kluby z naszego regionu. Sędzią głównym był Dawid Jankowski (sędzia kl. I), pomagał mu pełniący jednocześnie rolę asystenta Marcin Dobosz ( sędzi kl. II). Zawody odbyły się bardzo szybko i bez większych opóźnień.
W grupie chłopców do lat 18 walka trwała do samego końca. Po zakończeniu 8 rundy trzech zawodników miało taką samą ilość punktów. Ostatecznie zwyciężył Paweł Kaczmarczyk – ŻTMS Baszta Żnin. Drugie miejsce przypadło Tomaszowi Żebrackiemu – UKS MDK nr 5. Trzecia lokata padła łupem Michała Karpusa – UKS Rotmistrz Grudziądz.
W turnieju chłopców do lat 14 sytuacja również była bardzo interesująca. Do samego końca trwały bardzo emocjonujące pojedynki. Ostatecznie zwycięzcą okazał się Kacper Czaczyk – ŻTMS Baszta Żnin. Na drugiej pozycji zawody zakończył Szymon Wiśniewski – UKS MDK nr 1 – Hetman Bydgoszcz. Trzecie miejsce wywalczył Wasal Badyla – KSz Gambit Świecie.
Turniej dziewcząt był pełen emocji i sytuacji nie do końca czysto sportowej. Same zawody przebiegałyby bardzo szybko gdyby nie sytuacja, która wydarzyła się po rozpoczęciu piątej rundy.
Na dużej sali gdzie rozgrywane były zawody dziewcząt oraz chłopców do lat 14, około 2 minut po wystartowaniu rundy sędzia główny został poinformowany, iż zegar na jednej z szachownic turnieju dziewcząt jest niewłaściwie nastawiony. Sprawa dotyczy partii Bełcikowska Wiktoria – Młotkowska Kinga.  Po podejściu do szachownicy okazało się, że zawodniczki maja wykonane może po 6 lub 7 posunięć, a jednej z nich pozostało 2,5 min. A drugiej ponad 10min. Spoglądając na szachownicę, gdzie żadna z zawodniczek nie miała przewagi, postanowiłem, że w duchu zasady „fair play” obie zawodniczki powinny mieć równe szanse na toczenie pojedynku. W związku, z czym postanowiłem ustawić zegar tak, aby każda z nich miała 15 min. (korekta ta nie miała mieć większego wpływu na ewentualne przedłużenie rozgrywanej rundy).
Po wykonaniu tej czynności wróciłem na miejsce. Chwilę później na salę gry wszedł trener Weroniki – Przemysław Szmidt. Widząc czas, jaki został ustawiony zaczął się dosyć głośno zachowywać i awanturować. Zapytał mnie, jakim prawem się wtrącam? Poinformowałem go, iż swoją decyzję wydałem w przeświadczeniu, że należy postępować „fair play”. Przemysław Szmidt skomentował to mówiąc, że moje postępowanie nie było fair play. Nie chcąc wprowadzać większego zamieszania poinformowałem go, że moja decyzja jest ostateczna i nie zamierzam jej zmieniać. Po czym wróciłem pełnić dalej swoje obowiązki. Niestety nie był to koniec zamieszania. Jak się okazało po rundzie, Przemysław Szmidt, po rozmowie ze mną wrócił na salę gry, stojąc przy szachownicy swojej podopiecznej Weroniki wypowiedział słowa które nigdy nie powinny paść z jego ust do dziecka „z debilami się nie gra”. Słysząc te słowa młoda zawodniczka rozpłakała się, a jej rozchwiane emocje znacznie utrudniły jej dalsze kontynuowanie partii. Słowa wypowiedziane przez Przemysława Szmidta słyszał rodzic Kingi Młotkowskiej, który postanowił złożyć odpowiedni wniosek do Zarządu KPZszach.
W sprawie wydanej przeze mnie decyzji (sędziego głównego Dawida Jankowskiego) ojciec Wiktorii Bełcikowskiej, również złożył Protest do KPZSzach.
Ostatecznie zawody w kategorii juniorek wygrała Łosińska Aleksandra – UKS MDK nr 5 Bydgoszcz. Drugie miejsce wywalczyła Zuzanna Borkowska – MKS EMDEK Bydgoszcz. Trzecia lokata przypadła dla Kingi Młotkowskiej – UKS MDK nr 1 Hetman Bydgoszcz.
Zwycięzcy otrzymali z rąk V-ce prezesa KPZSzach Pawła Jarocha oraz dyrektora MOS Żnin Jerzego Śniadeckiego puchary, pamiątkowe medale, dyplomy oraz nagrody. Dla wszystkich zawodników organizator przewidział upominki.i