V Międzywojewódzkie Mistrzostwa
Młodzików 9-10 lat
1-2 października 2011 - MDK 1

Międzywojewódzkie mistrzostwa młodzików (województwo pomorskie i województwo kujawsko-pomorskie) rozegrano w kategoriach dziewcząt i chłopców z roczników 2001 i 2002 (III i IV klasa). III miejsce w grupie dziewczynek zajęła Emilia Szymańska. III kategorię szachową z rankingiem 1600 zdobył Mikołaj Włoch. Zdjęcia z turnieju są autorstwa Roberta Młotkowskiego.

Paweł Jaroch

W dniach od 1 do 2 października 2011 r. odbyły sie już V Miedzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Szachach organizowane przemiennie z naszymi kolegami z Pomorza od 2007 r. Na starcie stanęło 39 osób (27 – chłopcy, 12 - dziewczynki). Organizatorem zawodów był Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Bydgoszczy, który uzyskał grant oswiatowy z Wydziału Edukacji na nagrody rzeczowe dla wszystkich zawodników i zawodniczek. Sędzią głównym zawodów był Paweł Jaroch, a pomagali mi Mariusz Stoppel i Piotr Szybowicz. Ogólnie rzecz biorąc nasi zawodnicy nie byli rozstawieni w roli faworytów. Z Pomorza przyjechała silna grupa z medalistami Mistrzostw Polski Juniorów. Głównym faworytem był Igor Szymanowski z UKS Gedanensis Gdansk, który w marcu w Mielnie-Unieściu wywalczył tytuł mistrzowski. Sport jest jednak taki, że nie zawsze wygrywają faworyci i o ile w grupie dziewcząt nie było niespodzianek, to w grupie chłopców już były. Zawody wygrał Gracjan Kozakiewicz z UKS MDK nr 1 Bydgoszcz, który niespodziewanie ograł najgrozniejszych zawodników (Igora i Bartosza), a w ostatnich dwóch rundach wywalczył remisy z Mackiem i Kuba, co pozwoliło zdobyć mu złoto i wyprzedzić drugiego na mecie Igora Szymanowskiego o pół punktu. Trzecie miejsce zajął Maciek Błociński z UKS MDK nr 1 Bydgoszcz, co też było dużym (jeżeli nie większym) zaskoczeniem. Kolejne dwa miejsca zajęli zawodnicy z Gdańska i Tczewa: Kuba Garbowski i Bartosz Wyczling, a szóste miejsce zajął najmłodszy z pierwszej szóstki – Borys Paliwoda z Baszty Gnin. Wsród dziewczyn bezapelacyjnie wygrała Karolina Kindler z UKS Gedanensis Gdansk, a kolejne trzy miejsca zajęły zawodniczki UKS MDK nr 1 Bydgoszcz: 2. Emilia Gudell, 3. Emilia Szymańska i 4. Kinga Młotkowska (najmłodsza z czołówki). Zawody były rozgrywane tempem 1h na zawodnika na dystansie 7 rund, co umożliwiało zdobycie do II kategorii. PZSzach dla zwyciezców grup MMM ufundował jedną normę na pierwszą kategorię. Tytuły zdobyli: II+ - Karolina Kindler (UKS Gedanensis Gdansk), Gracjan Kozakiewicz (UKS MDK nr 1 Bydgoszcz) II - Gracjan Kozakiewicz, Emilia Gudell (obaj UKS MDK nr 1 Bydgoszcz) III - Mikołaj Włoch (UKS MDK nr 1 Bydgoszcz) IV - Jakub Bełcikowski (EMDEK Bydgoszcz)
Turniej był brany pod punktację we współzawodnictwie sportowym. Klasyfikacja przedstawia sie nastepujaco: Według województw: 1. Pomorski Wojewódzki Zwiazek Szachowy – 17 pkt, 2. Kujawsko-Pomorski Zwiazek Szachowy – 15 pkt. Według klubów: 1. UKS MDK Nr 1 Bydgoszcz - 13 2. UKS Gedanensis Gdansk - 6 3. MTS Kwidzyn - 4 4-5. UKS SP-11 Skoczek Tczew - 2 4-5. UKS Korona Gdansk - 2 6-10. GTMS Baszta Gnin - 1 6-10. MKS Emdek Bydgoszcz - 1 6-10. UKKS Biała Królowa Pruszcz Gdanski - 1 6-10. TKKF Rzemyk Gdynia - 1 6-10. PWZSzach - 1